Nádorová onemocnění jsou hned za cévními a srdečními chorobami druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. V řadě případů jde onemocněním předejít nebo je úspěšně vyléčit při včasné diagnóze.

Nejčastějším zhoubným onemocněním žen je rakovina prsu. Včasná diagnóza má výrazně lepší prognózu. Při včasné diagnóze stačí vyjmutí nádoru, ani se nemusí část prsu odstraňovat. Je to na nás, dámy. V některém z příštích článků se budeme blíže věnovat onemocnění prsou, dnes se zaměříme na prevenci.

Co znamená prevence?
Odstranění co největšího počtu rizikových faktorů.

Měly bychom se dobře seznámit s možnostmi preventivních opatření. Nestačí jen „Těšilo mě!“. Je potřeba přijmout rizikové faktory, nastavit tak pro sebe správnou životosprávu, navštěvovat preventivní prohlídky a alespoň jednou měsíčně provádět samovyšetřování prsou.


rizikové faktory:

- výskyt karcinomu prsu u vlastní matky, sestry, babičky
- jiná nádorová onemocnění (dělohy, vaječníků, zažívacího traktu)
- časný počátek menstruace (před 12. rokem života)
- pozdní přechod (po 50. roce života)
- bezdětnost, pozdní porod (ve věku nad 30 let)
- dlouhodobá hormonální substituční terapie (déle než 10 let bez přerušení)
- některé vazivové a zánětlivé změny v prsní žláze
- obezita, případně v kombinaci s jinými civilizačními chorobami
- stres, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, vysokoenergetická strava s nadbytkem živočišných tuků, nedostatek ovoce a zeleniny, nedostatek pohybové aktivity, nadměrné slunění

 

Desatero správné životosprávy zformulované v Evropském kodexu proti rakovině:

Nekuřte!
Kouření je největší rizikový faktor vzniku rakoviny. Je hlavní příčinou rakoviny plic a jedné třetiny rakoviny vůbec. Kouření je stejně rizikové pro lidi ve vaší blízkosti, které také bezprostředně ohrožujete. Čekáte-li dítě a kouříte, pak přenášíte rizika přímo na dítě.

Mírněte se v konzumaci alkoholických nápojů.
Kouření a pití alkoholu velmi zvyšuje riziko onemocnění jater, úst, krku, žaludku a možná i prsu.

Vyhýbejte se nadměrnému slunění zejména mezi 10.–15. hodinou.
Noste klobouk. Používejte opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 15 a výše. Nejlepší však je, když se slunci vyhnete. Nepoužívejte horské slunko a solária. Jestliže se na kůži objeví rána, která se nehojí, nebo pozorujete změnu mateřského znaménka, požádejte lékaře, aby si je prohlédl.

Dodržujte zdravotní a bezpečnostní pokyny.
Zejména při práci zahrnující výrobu a manipulaci s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Ujistěte se, zda víte, jak postupovat při nehodě s nebezpečnou látkou. Noste příslušné ochranné oblečení.

Často jezte čerstvé ovoce a zeleninu a obiloviny, neboť obsahují ochranné látky a vlákninu. Volte rozmanitou stravu!
Vybírejte stravu bohatou na vitamin A a C. Konzumujte zeleninu a ovoce v kombinaci pěti druhů denně, např.: mrkev + jablko + červená řepa + kiwi + banán.  Vlákninu nejvíce obsahují: celozrnné pečivo (celozrnný chléb a mouka, pšeničné a kukuřičné klíčky, sezamové, dýňové a slunečnicové semínko, rýže natural), ovoce a zelenina.

Vyvarujte se vzniku nadváhy a omezte spotřebu tučných jídel.
Alespoň 2x týdně cvičte nebo plavte 30 minut, denně ujděte pěšky aspoň 4 km, snažte se udržovat svou hmotnost kondici aktivním pohybem! Obezita je riziko. Sledujte proto svoji hmotnost. Jezte libové maso, kuře nebo krůtu bez kůže, ryby. Snižte konzumaci smažených jídel a máslových dezertů. Pijte nízkotučné mléko a jezte nízkotučné sýry. Uzená nebo konzervovaná jídla obsahují chemikálie, které chrání před zkažením, ale zvyšují riziko nádorového onemocnění.

Navštivte lékaře, objevíte-li kdekoliv na těle bulku, pozorujete-li změny pigmentového znaménka nebo zjistíte-li krvácení bez známé příčiny.

Ženy, choďte pravidelně na gynekologické prohlídky a žádejte vyšetření stěru z děložního hrdla.

Ženy, kontrolujte si pravidelně prsy (samovyšetřováním) a nechte si po dosažení 50 let pravidelně provádět mammografii.


Samovyšetřování prsou
Samovyšetřování prsou je nejjednodušší metodou včasného záchytu karcinomu. Jak je zřejmé z názvu, vyšetřování si žena provádí sama, a to pravidelně každý měsíc. Ženy, které se samovyšetřováním začínají, by si měly po dobu jednoho měsíce vyšetřovat prsy každý den. Jen tak se naučí znát geografii vlastních prsů. Nejlepší období pro samovyšetřování je druhý nebo třetí den po skončení menstruace, kdy jsou prsy bez napětí. Pro ženy, které nemenstruují, je vhodný kterýkoliv snadno zapamatovatelný den.

Způsob provádění samovyšetřování si s ilustracemi ukážeme příště.
Zdroj: Státní zdravotní ústav - Evropská kodex proti rakovině a Masarykův onkologický ústav.

Reklama