5f439d894ab4fOI000627.jpg
Foto: redakce

Samovyšetření je třeba provádět jednou měsíčně. Záleží na tom, kdy přesně?
Ideální čas je mezi třetím a pátým dnem po konci menstruace, protože v té době je prsní žláza nejméně zvětšená a nejlépe prohmatná. Na prsa má totiž samozřejmě vliv i průběh cyklu.

Jak tedy samovyšetření provádět?
Skládá se ze dvou částí – pohledové a pohmatové. Samovyšetření by mělo probíhat v dobře osvětlené místnosti před zrcadlem, popřípadě před partnerem nebo partnerkou, kteří mohou pomoci. Při první části hledáme změnu, která tam minulý měsíc nebyla – může to být vpáčená bradavka, změny na kůži nebo výtok z bradavky. Potom následuje pohmatová část. Tři prsty se položí naplocho a dělají se tři kroužky. Nejprve povrchový, potom víc do hloubky, a nakonec až do hloubky žeber. Tahle se vyšetří celá prsa od podpaží až po klíční kost. Hledají se bulky. Žena může o pomoc poprosit i gynekologa v rámci prohlídky.

Co dělat, když si žena něco nahmatá?
Vyhledat lékaře – gynekologa nebo praktického. Ten ženu pošle na mamograf. Může se zjistit, že šlo třeba jen o tukovou bulku a žena bude pro příště vědět.

Zmínila jste výtok z bradavky. Jak může vypadat?
Neměl by být žlutý, červený a zelený. Pokud je bělavý, může to znamenat hormonální změny, a žena se nemusí zbytečně děsit.

Co ženy s většími prsy?
Pro ně je nejlepší, pokud se vyšetří vleže na boku.

OI000686.jpg
Foto: redakce

Je nějaké místo na prsou, kde se bulky tvoří častěji?
Statisticky je to v pravém horním kvadrantu. Víc nahoře než dole, ale vždy je třeba vyšetřit celé prso.

Týká se rakovina prsou i mužů?
Tvoří jedno procento případů, ale u nich není potřeba se každý měsíc vyšetřovat. Bulky jsou většinou viditelné na pohled. Muži by ale neměli podceňovat vyšetření varlat. Partneři se mohou vyšetřit vzájemně. Platí, že 30 % nádorů odhalí partner.

Může být překážkou samovyšetření kojení?
Určitě ne, může to být obtížnější, ale žena by ho provádět měla. Stejně tak to není problém u implantátů, ty se nejčastěji dávají mezi svaly.

Některé ženy mají strach z mamografu kvůli záření. Jak to je?
Takový strach je zbytečný. Mamografem dostanete podobnou dávku záření, jako když letíte letadlem.

Více o prevenci rakoviny prsu se můžete odzvědět v našem speciálu

Podporujeme tento projekt:

5f2808bc62faaobrazek.png

Reklama