auto v zimě

Zima, na autě je vrstva sněhu a vy berete s nadějí za kliku, že už zamrzlé dveře povolily. Jenže nestalo se. Rady, jak správně pečovat o automobil, abychom se takovýmto situacím vyhnuli, najdete v následujícím článku.

Těsnění dveří

prevence…

  • Jednou z variant je ošetřit gumové části silikonovým olejem, nebo přímo přípravkem na ošetření gumových částí, jak ve spreji, tak v tekutém přípravku s aplikační houbičkou.
  • Další možností je použít i tuk na gumové části (vypadá jako velký jelení lůj).

U všech těchto výrobků je nutné dodržet postup při aplikaci. Nejdříve je nutné očistit a vysušit části, na které budeme tyto přípravky aplikovat.

akutní problém…

  • Pokud už nám dveře zamrzly, pokusíme se poklepem rukou na rám dveří uvolnit přimrzlé dveře od karoserie. Pokud se nám to nepodaří, nastříkáme do mezer mezi dveřmi a karoserií rozmrazovač na okna a necháme působit. Po otevření dveří doporučuji použít preventivní přípravky.

A jedna babská rada... použijte horkou vodu, kterou budete polévat přimrzlé dveře, až se uvolní, pak je osušte a použijte preventivní přípravky!

Zámky

prevence…

  • Použijte grafitový sprej, který přispívá ke správné funkci zámku, maže, chrání před korozí a zabraňuje zamrznutí zámku.

akutní problém…

  • Do zámku aplikujeme tekutý rozmrazovač zámků a necháme působit, případně použijte elektrický rozmrazovač zámku na monočlánky.
  • Babská rada od mnoha řidičů: Nahřejte klíček zapalovačem a pokuste se otevřít zámek, ale s nahříváním opatrně! Postup je nutné většinou několikrát opakovat.

Ruční brzda

Je vhodné ji za velkých mrazů vůbec používat?

Při velkých mrazech nedoporučuji zatahovat ruční brzdu, jen zařadit první rychlostní stupeň nebo zpátečku. V opačném případě se může stát, že nám nejenom zamrzne táhlo, ale přimrznou i brzdiče ke kotoučům.

Ale pozor na parkování v kopci, je nutné zabezpečit vůz proti rozjetí, buď klínem, nebo třeba jiným pevným předmětem.

A jedna rada nad zlato, všechny rozmrazovače, škrabky a košťátka jsou nám v uzavřeném a zamrzlém autě k ničemu, doporučuji tyto věci nosit sebou domů, pak si snadno očistím auto, případně odstraním námrazu anebo rozmrazím třeba zámek či dveře.

Pro Ženu-in připraveno ve spolupráci s Miroslavem Mrázem ze společnosti Filson s.r.o.

Reklama