Lékaři bijí na poplach! Každoročně nově přibude
v Evropské unii 600 tisíc dementních pacientů. Proto čeští gerontologové a geriatři vytvořili preventivní projekt Dny paměti.

Na třiadvaceti místech po celé České republice
si nyní mohou lidé bezplatně prověřit výkon a provázanost vlastních mozkových buněk.

Podle primářky pražského Gerontocentra a předsedkyně České geriatrické společnosti Ivy Holmerové vyšetření na přístrojích trvá asi hodinu.

„Zájemce vyplní spolu se speciálně vyškoleným zdravotníkem dotazník a podstoupí krátký psychologický test. Pokud se objeví problém, doporučíme návštěvu neurologa, psychiatra či geriatra. Ti pak provedou další speciální vyšetření a navrhnou léčbu,“ vysvětlila Ženě-in postup primářka Holmerová.

Vyšetření paměti může odhalit počínající Alzheimerovu chorobu i příznaky demence. Ročně je v zemích EU nově zjištěna demence u 600 000 lidí. Ve stejném období je odhaleno například 350 000 případů rakoviny prsu, půl milionu pacientů s cukrovkou a téměř 600 000 pacientů s mozkovou mrtvicí.

Vědecky potvrzené postupy dokážou podle Holmerové případné poruchy paměti oddálit do pozdějšího věku. Pro udržení dobré paměti je třeba mít dostatek spánku a pravidelně cvičit, nejlepším receptem je tělesný pohyb.

Paměť podpoří i dvě deci červeného vína denně, v jídelníčku by měly být dvakrát až třikrát týdně ryby a co nejčastěji zeleninové saláty zalité olivovým olejem. Z koření působí na paměť příznivě kurkuma.

Další informace naleznete na www.alzheimer.cz. Seznam stanovišť, kde se lze nechat vyšetřit odborníky je uveden na internetové adrese www.poruchypameti.cz.

Reklama