63ca70ef6487eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nemám čas.
Samozřejmě, že se najdou tací, jejichž každodenní plán je tak nabitý, že v něm skutečně nezbývá ani skulinka na cvičení. Zase tolik jich ale nebude. Ano, může to být náročné, ale sport třikrát týdně se dá většinou nějak zvládnout. Můžete například voli krátké třicetiminutové intervalové tréninky, ráno si trochu přivstat, využít polední pauzu. A někdy stačí si jen uvědomit, kolik času denně strávíte bezcílným brouzdáním po internetu nebo sledováním televize. A co třeba takhle? Máte se sejít s kamarádkou? Povídat si můžete i u sportu, protože pro spalování tuků je optimální taková tepová frekvence, při které zvládnete mluvit.

Nemám dost energie.
Tohle už je o dost platnější argument, ale někdy se dá s nedostatkem energie přeci jen něco dělat. Nemohli byste třeba chodit dřív spát? Nenakládat si toho zbytečně hodně nebo slevit ze svého perfekcionismu třeba za cenu toho, že nebudete mít dokonale uklizenou domácnost? Před sportem vás může nakopnout také malá svačinka. Anebo je možné zvolit nějakou pomalejší aktivitu. I za pořádné protažení vám vaše tělo poděkuje. 

Jsem moc líná/ý.
To není ani tak výmluva. Člověk, který to prohlásí, šel s pravdou ven. Lenost ale není smrtelná choroba ani nic, co by se nedalo překonat. Chce to jen tu správnou motivaci. Může to být zakoupení průkazky do fitka, u které by vám bylo líto propadnutých peněz. Zkuste se třeba přidat do motivační fitness skupiny na Facebooku, kde vás nakopnou skvělé proměny těch, kteří lenost překonali. Najděte si sport, který nebudete dělat za trest, ale který vás bude bavit. A motivovat se můžete i odměnou ve stylu: „Když vydržím cvičit dva týdny, koupím si něco nového na sebe. Když vydržím měsíc, zajdu si na manikúru apod.“

Nemám fyzičku.
Je asi málo lidí, kterým se daří udržovat si dobrou fyzickou kondici a vytrvalost bez sportu. Je jasné, že pokud se moc nehýbete, neuběhnete hned napoprvé pět kilometrů. Budete se hodně potit a zadýchávat… Proto na to jděte zvolna – indiánským během, zaplacením trenéra, který vám v posilovně ukáže co a jak apod.  

Brzy mě to omrzí.
Tento problém má poměrně jednoduché řešení. Jestliže vás určitý sport po nějaké době omrzí, jednoduše pohybové aktivity střídejte. Můžete jít do posilovny, zaběhat si, na brusle, lyžovat, na spinning. A pokud se přeci jen nudíte i při samotném sportu, zkuste si ho zpestřit. Třeba běh posloucháním oblíbeného podcastu.

Jsem na to moc tlustá/ý.
S hodně kily navíc je pohyb trochu obtížnější, ale každý se počítá. Můžete začít pravidelnými procházkami pomocí nordic walking holí, skvělé je i plavání nebo jízda na rotopedu či kole. 

Chtěla bych chodit do fitka, ale stydím se cvičit před muži.
Ani toto není neřešitelný problém. Pro tyto případy totiž existují posilovny, kam mají přístup pouze ženy. Popřípadě některá fitness centra mají pro ženy vyhrazené speciální zóny. A také věřte, že většinu mužů ve fitku vůbec nezajímáte. Přišli si zacvičit, a ne vás okukovat. 

Zdroje: autorka článku

Čtěte také:

Reklama