pot

Pocení je do určité míry normální, protože se díky tomu chladí tělo, a chrání se tak před přehřátím. Je naprosto přirozené potit se v horku, při tělesné námaze, horečce nebo strachy.

Existuje ale i metabolická porucha, takzvaná hyperhidróza, při které se potíte až pětkrát víc, než je zdrávo. Jestli nedokážete odhadnout, zda netrpíte zrovna vy touto nepříjemností, stačí spočítat propocená trička či halenky. Jestliže jich je denně víc než tři, zřejmě byste měli zajít k lékaři. Hyperhidróza je buď omezená na určitou partii těla, nebo postihuje velkou plochu těla. Nadměrně se pak lidé potí především na čele, v obličeji, dlaních, ploskách nohou a v podpaží. Mocnému pocení napomáhá obezita, stres, alkohol, nikotin, kořeněná jídla a některé léky.

Co pomáhá

Šalvěj

Vyzkoušejte šalvějový čaj, který se prodává v lékárnách už naporcovaný. Doporučuje se jeden šálek ráno, druhý večer. Pomáhá i potící se místa potírat šalvějovým odvarem. Účinek se však dostavuje až zhruba za dva týdny.

Driclor

Bez předpisu můžete v lékárně získat roztok Driclor. Aplikuje se velmi jednoduše a výrazně snižuje produkci potu. Nemusí ale vyhovovat všem. Kůže totiž po něm dost pálí. Cena kolem dvou set korun.

Excipial deo forte

Tento krém z kliniky Laser Esthetic po týdnu nanášení zmírní pocení až o padesát procent. Později vám bude stačit nanášení jen několikrát do týdne. Nemá vlastní výraznou vůni, proto je dobré ho používat v kombinaci s deodorantem. Dá se použít prakticky na všechny problematické partie. V lékárně za něj dáte přibližně sto padesát korun.

Injekce botulotoxinu

potBotulotoxin se používá v lékové formě pod názvem Botox nebo Dysport již řadu let. Lékaři ho aplikují drobnými injekčními vpichy do podkoží v oblasti s nadměrným pocením. Botulotoxin pak zabraňuje převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na sval nebo potní žlázy. Potit se přestanete už po dvou či třech dnech po aplikaci. Účinek vydrží rok. Cena 13–17 tisíc korun.

Operace

Nejkrajnější řešení, jak se nadměrného potu zbavit, je úplné odstranění potních žlázek. Jednorázová operace se ale provádí pouze v oblasti podpaží. Zákrok trvá přibližně jednu hodinu za plného vědomí, používá se jen lokální znecitlivění. Zotavovat se budete asi tři dny. V podpaží zůstanou drobné jizvičky, ale pocení se zbavíte s největší pravděpodobností natrvalo. Cena je individuální podle rozsahu postiženého místa.

Bojujete proti pocení? Co vám nejlépe pomáhá?

Reklama