smoke

O vlivu kouření na vznik nádoru plic, cévní mozkové příhody nebo srdečního infarktu už dnes asi nikdo nepochybuje. Nemocí způsobených tabákem je však podstatně více - ne nadarmo se říká, že látky obsažené v tabákovém kouři poškozují všechny orgány v těle. Imunní vůči kouření není ani mozek.

Demence a další mozkové nemoci

Američtí a finští vědci zjistili, že lidé, kteří po padesátce kouří, mají významně vyšší riziko Alzheimerovy choroby a dalších demencí ve srovnání s nekuřáky. Kuřáci také trpí mnohem častěji vysokým krevním tlakem, mívají vyšší sklon ke tvorbě krevních sraženin, cévních nemocí a také zvýšenou hladinu zánětu v těle. To všechno jsou faktory, které též přispívají k rozvoji demence v pozdějším věku.

Přestat se vyplatí vždy

Ti, kdo kouřili jednu až dvě krabičky denně, měli o 44 % vyšší riziko vzniku demence v pozdějším věku v porovnání s nekuřáky. O moc lépe na tom nebyli ti, kteří kouřili „jen“ deset až dvacet cigaret denně - ti měli vyhlídky jen mírně lepší, o sedm procent. Kuřáci, kterým se podařilo s jejich zlozvykem na začátku sledování skoncovat, snížili riziko na úroveň srovnatelnou s nekuřáky.

Další důvod přestat kouřit

Americká společnost pro nádorová onemocnění (American Cancer Society) varuje, že kouření může svými následky v průměru za jedno úmrtí z pěti. Jde přitom o snadno odvratitelnou příčinu. Přestat kouřit je těžké, ale díky novým možnostem v léčbě této závislosti snazší než kdy předtím. Na začátku však vždy musí být odhodlání a motivace. Nyní tedy kuřáci mohou mít o jeden dobrý důvod ke svému odhodlání více.

Zdroj: www.odvykani-koureni.cz