65802367c94d9obrazek.jpg

Kouření není jen závislost na nikotinu
I když se v souvislosti s kouřením myslí zpravidla závislost a nikotinu, není to jediný aspekt závislosti na cigaretách. Proto kouření jakožto komplexní závislost vyžaduje komplexní přístup k odvykání. Především není možné přehlížet některé sociální a psychické aspekty závislosti na cigaretách. Následujících 7 tipů vám pomůže vyrovnat se s chutí na cigaretu v nejrůznějších společenských situacích a udržovat si správnou motivaci.

1. Nachystejte si výmluvu
Dříve či později, ale spíše dříve, vás někdo ze známých vyzve, ať si s ním skočíte zakouřit. Cigaretě se těžko odolává, ale kamarád se odmítá ještě hůře. Už předem se proto zamyslete, co v takové situaci řeknete. Musíte být připraveni si svůj postoj obhájit, protože všichni lidé ve vašem okolí nemusí mít nejprve pro vaše úsilí pochopení.

2. Nebezpečí představuje i alkohol
V podnapilém stavu se lehce ztratí kontrola. Dejte si proto pozor na takovéto rizikové situace.

3. Zapalovač a popelník už potřebovat nebudete
Věci, které vám připomínají kouření, schovejte ze svého dosahu. Nebudou vám tak podprahově připomínat chuť na cigaretu. Protože silným smyslem je také čich, zbavte se i pachových stop, které cigarety zanechaly. Vyperte kabát, potahy i závěsy a do bytu pusťte čerstvý vzduch

4. Co budu dělat?
Otázka: “Co budu dělat?” je mnohem důležitější než: “Co nebudu dělat?.” Nestavte svou motivaci na tom nebudu kouřit, ale na tom, co všechno chci dělat, když nebudu mnoho minut denně trávit čas kouřením. Pozitivní motivace je vždy mnohem účinnější. Navíc aktivity, které zaměstnají vaši hlavu i ruce, vám zabrání se nudit. Když se totiž člověk začne nudit, rád by vyplnil volnou chvíli cigaretou a má navíc tendenci o věcech přemýšlet a vymýšlet si důvody, proč by jedna cigareta vlastně nemusela vadit. S ničím takovým se ale nemusíte potýkat, pokud se do podobné situace ani nedostanete.

5. Den D
Bude to váš velký den, kdy dokouříte poslední cigaretu a začnete svůj nový život bez tabáku. S jeho výběr neodkládejte, mohla by vám začít klesat motivace.

6. Zvládejte stres
Cigareta je často prostředkem, jak si ulevit od stresových situací. Pro vás už ale tato cesta neexistuje. Osvojte si proto nové rutiny, které vám pomohou předcházet stresu nebo ho efektivně ventilovat.

7. Pojďte do toho společně
Není nic účinnějšího, než když vás ve vašem úsilí někdo podpoří. Může to být blízký přítel nebo rodina. Nebojte se ani požádat o pomoci profesionála.

Pomoc proti chuti na nikotin
Mnoho receptorů nervového systému reaguje na malé dávky nikotinu a zprostředkovává jeho stimulační efekt. Při odvykání proto velmi pomohou nikotinové náhražky, které sníží touhu si znova zapálit. Dostupné jsou v několika formách:

  • Nikotinové spreje rychle dodají dávku nikotinu, když přijde touha zapálit si.
  • Nikotinové náplasti působí dlouhodobě. Po nalepení dodávají přes kůži do těla nikotin v malých dávkách.
  • Nikotinové pastilky jsou další rychlou formou, která do těla dodává nikotin, když udeří chuť na cigaretu.
  • Nikotinové žvýkačky se při odvykání kouření těší velké oblibě. Při potřebě stačí rozžvýkat a poté nechat účinnou látku chvíli uvolňovat. To se dá opakovat až do doby, než se celá dávka nikotinu uvolní.

Udržet si při odvykání z jakékoliv závislosti pevnou vůli a motivaci není nikdy úplně lehké. Celoživotní kouření ale zapříčiňuje mnoho závažných zdravotních komplikací a dokáže zkrátit život i o 15 let! Vytrvat se proto zcela jistě vyplácí.

Zdroj foto: chayanuphol / Shutterstock.com