Vždycky jsem s tím měla problém. Když jsem se pokusila usmát na rozkaz, vyšel mi z toho příšerný škleb. Výraz, který spíš než přátelský úsměv připomínal výhrůžné vrčení. A tak jsem se, především do fotoaparátů, přestala usmívat. Jenže to mi zase všichni vyčítali, že se tvářím jako kakabus. Při školním fotografování mě umisťovali dozadu, aby můj „kyselý výraz“ nekazil fotku.

A tak jsem začala trénovat. Usmívala jsem se před zrcadlem ráno i večer. Keep smiling, říká se přece. Úsměv je důležitou součástí mezilidské interakce. Usmívající se člověk je člověk, který vám nechce ublížit. Úspěšní lidé se usmívají. Dokonce i zvířata se, i když odborníci občas tvrdí opak, umí usmívat. Trénovala jsem mimické svaly, kroutila rty do obloučku... Ale pořád to nějak nebylo ono. To nejlepší, čeho jsem dosáhla, byl ironický úšklebek jedním koutkem. Ten alespoň vypadal přirozeně.

Abychom si rozuměli – ne že bych se neuměla smát. Když někde řekne dobrý vtip, nebo když se stane něco veselého, směju se, až se za břicho popadám. A dokonce mám to štěstí, že se směju relativně sociálně přijatelně – nehýkám, nekvílím, nedusím se... prostě se směju. Tak proč se mi nedaří usmívání se?

Přišel na to jeden můj přítel. Tenkrát jsem dostala na tréninku štítem do rtu a strašně mi otekl. A já si stěžovala, že se nemůžu smát.
„Ty se stejně nesměješ hubou, ale očima,“ řekl mi tenkrát. A mně to došlo. Proto se mi nikdy nedaří usmát se do objektivu – ten totiž špatně zachycuje výraz očí.

A tak jsem přestala trápit mimické svaly a začala se víc usmívat na lidi – tak, jak to umím, pohledem. A lidé na tenhle úsměv reagují, protože ho na rozdíl od fotoaparátů vnímají. A usmívají se zpátky. Nemusíme na sebe cenit zuby, abychom si ukázali, že to myslíme dobře. Akorát fotografové mě nemají rádi – na fotkách totiž pořád vypadám jako kakabus. Leda že by mě někdo vyfotil, jak se usmívám na někoho druhého...

Jak se usmíváte Vy? Dokážete se usmát na povel? Daří se Vám vypadat na fotkách šťastně? A jak se smějete? Míváte často záchvaty smíchu? Reagujete na úsměv také úsměvem? Pomohl Vám někdy úsměv vyřešit obtížnou situaci?

Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz! Získáte body do VVS! A nebo nám pošlete fotky svého úsměvu, pokud se nestydíte :).

Reklama