5fc63a54b63feobrazek.pngFoto: Shutterstock

Když se nebudeš učit, půjdeš do fabriky
Je pravda, že vzdělání je důležité a je třeba na něj apelovat. Už jsme ale také od všímavých dětí zaslechly, co je vlastně špatného na tom, jít pracovat do té fabriky? Člověk může ve fabrice dělat třeba manažera. A navíc, i když jsme se nikdy pořádně neučily, stejně se máme dobře.

Když si nebudeš uklízet pokoj, nikdo si tě nevezme
Fráze, kterou si podvědomě maminky rozšířily mezi sebou a používají ji jako přes kopírku. Ono je něco jiného neuklízet si pokoj v pubertě a něco jiného neuklízet si svůj vlastní byt v produktivním věku. Navíc maminky, jdete vždy svým dětem příkladem?

Mohlo by vás zajímat: Děti, píše (volá) Ježíšek! Tipy pro rodiče, kde objednat dopis, pohled či telefonát

Peníze nerostou na stromě!
Ano peníze nerostou na stromě, ale vaše děti kolikrát viděly, jak si zbytečně kupujete za tatínkovy peníze drahý parfém. Dětem je celkem jedno, kde peníze berete, jejich hodnotu si stejně uvědomí až v pozdějším věku, kdy si je budou vydělávat samy.

Když jsem byla ve tvém věku, měla jsem tebe!
To je sice silný argument, ale postrádá smysl. Co má dělat vaše dítě s tím, že jste ho měla brzo? Pokud se vám zdá na svůj věk dětinské a neschopné, roli v tom bude hrát výchova.

Když budeš nosit krátké sukně, říkáš si o to
Fráze, která už je v dnešní době přímo vulgární. Ženy mají právo nosit si, co chtějí a vaše děti si o vás budou myslet, že žijete v jiném století.

Běž do svého pokoje a vrať se, až budeš normální
Typická věta, kterou jsme vlastně chtěly už slyšet. Znamenala totiž konec hádky. Jenže pojem normální má mnoho podob. A kdyby to bylo normální podle našich maminek, asi bychom z něj nevyšly do teď.

Mohlo by vás zajímat: Bála jsem se, že mé nenarozené miminko už nežije, vzpomíná Jana

Co bylo ve škole?
Nic. Odpověď, kterou má každý puberťák připravenou pro své rodiče a vypálí ji ještě dříve, než stihnete říct poslední písmeno. Možná je na čase začít uvažovat na jinou formulací nebo si odpověď sehnat jinde.

Takhle se mnou nemluv, nejsem tvoje kamarádka!
Když se to maminkám hodí, jsou naše nejlepší přítelkyně. Jako argument v hádce ale s oblibou používají právě tuto frázi. Tak co tedy, jsme nebo nejsme?

A když Monika vyskočí z okna, tak ty vyskočíš taky?
Když se vám dítě snaží mamince vysvětlit, že i Monika měla z písemky pětku, něco to znamená. Je to právě to, co chcete slyšet, když se ptáte, co bylo ve škole. Možná byla písemka opravdu těžká, mnohem jednoduší je ale odvětit tím, že vás výmluvy nezajímají!

Přestaň brečet nebo ti k tomu dám důvod
Některé maminky nesnesou, když jejich děti pláčou a jsou hysterické. Vyslovení této naprosto zbytečné fráze je jako zaklínadlo, většinou se totiž situace mnohonásobě zhorší.

Dokud to nedojíš, nehneš se od stolu
Některé děti jsou jedlíci, jiní ne. Rozhodně je ale nepřemluvíte tím, že je necháte u studeného jídla sedět hodiny. Je to ztráta času a místo toho, se mohou jít právě třeba učit! Až budou mít hlad, tak se ozvou.

Proč? Protože jsem to řekla!
Nejhorší fráze, jakou můžete použít. Chápeme, že maminky musí mít autoritu, tu si však nezískají, když neudají ke svému rozhodnutí důvod. Děti si pak myslí, že jim zákazy dávají maminky naschvál, jen tak z plezíru.

Reklama