ztráta libida

Nedávno mě navštívila moje bývalá spolužačka Lenka, se kterou jsme se už dlouhé roky neviděly. Žije v Bratislavě, kam se krátce po škole provdala. Probraly jsme všechno možné, samozřejmě i náš intimní život. Překvapilo mě, že i ona řeší podobný problém jako já. Ztratila zájem o sex.

„Samotnou mě to zaskočilo. Prostě už se mnou nehne ani pohled na erotické záběry ve filmu či v televizi, ale ani evidentní zájem chlápka, který by určitě jindy »stál za hřích«,“ svěřila se mi během společného víkendu u nás na chalupě.

 „Nestalo se to ze dne na den, ale plíživě. Začalo to po rozvodu nedobrovolnou dlouhodobou sexuální abstinencí, pokračovalo nenápadným opadáním náklonnosti k opačnému pohlaví a skončilo klimakteriem i postupným nezájmem o masturbaci,“ popsala stručně Lenka podobný problém, který řeším i já.

„Ještě nedávno tu a tam mé oko se zalíbením spočinulo na pohledném mladíkovi, kterému bych mohla být minimálně matkou. Ale už méně se můj zájem soustředil na mé vrstevníky. Vysvětlovala jsem si to tak, že je přece mnohem hezčí pohled na vše mladé, čerstvé, voňavé.

A doma jsem si »to« pak klidně udělala několikrát za večer.

Docela bych chápala spát se stejně starým mužem – partnerem, manželem – v případě, že jsme si spolu »odžili« podstatnou část života, jsme na sebe zvyklí a společně jsme stárli od mládí. Ale začínat si teď něco se starým vrásčitým chlapem se spoustou neduhů?“ jako by mi mluvila z duše.

„Teď je všechno jinak. Už poněkolikáté se mi v poslední době stalo, že o mou přízeň usilovali skutečně zajímaví a vesměs pohlední mladí muži – a já nic. Ani to se mnou nehnulo. Paradoxně jsem chvilku nad tím nejmladším uvažovala, že bych si ještě »před smrtí« trochu užila, ale styděla jsem se za své tělo. A tak jsem to radši vzdala,“ smutně konstatovala Lenka, která patřila k nejkrásnějším holkám na škole a nikdy neměla o nápadníky nouzi.

„Jenže teď už vůbec nemám chuť na žádného chlapa a vibrátor v nočním stolku zahálí...“

libido

Pokles libida

  • U řady žen dochází po menopauze k poklesu sexuální touhy související s hormonálními změnami. Nejčastějšími příznaky snižování sexuálního libida je pokles zájmu o sex, vaginální sucho a bolestivý pohlavní styk.
  • Během menopauzy dojde v ženském organizmu k mnoha hormonálním změnám – nejčastěji k poklesu hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. Klesající úroveň těchto hormonů může u ženy způsobit extrémní kolísání nálad a má současně vliv na její sexuální život. Může dokonce vyvolat sexuální dysfunkci.
  • Ženy, které problém neřeší, riskují rozvoj dalších potíží a hlavně snížení kvality života. Pokles libida totiž často souvisí s depresemi, bolestmi zad a potížemi s pamětí.

Odborníci z University of North Carolina zjistili, že ženy trpící poruchou hypoaktivní sexuální touhy mají horší zdravotní stav a horší kvalitu života. U žen se sníženým libidem po menopauze dochází velmi často k určité míře zhoršení fyzického i mentálního zdraví, mezi nimi k vysokému krevnímu tlaku, diabetu, osteoartritidě a astmatu.

Po menopauze pozor na deprese

„Náš výzkum dokazuje, že snížení libida je výrazným a klinicky relevantním problémem, nikoli normální a nevyhnutelnou částí procesu stárnutí. Ženy s poruchou zažívají zdravotní potíže podobné chronickým potížím,“ říká autorka studie Andrea K. Biddlová.

„Ženy po menopauze s poruchou sníženého libida bývají častěji depresivní a uvádějí nespokojenost se svým životem a sexuálním partnerem.“

Také máte pocit, že vás s rostoucím věkem přechází chuť na sex? Vzrušují vás i starší muži? Jak často s partnerem provozujete sex? Milujete se spontánně kdykoliv, nebo jste s partnerem do svého „sexuálního rozvrhu“ zavedli pravidelný řád?