Jsem  nekuřák. Objevila jsem nový svět.
Například jsem totiž vypila poprvé v životě kávu bez cigarety a zjistila tak, jak doopravdy chutná.
Večer jsem šla k přátelům a při revizi kabelky jsem zjistila, že chybějící cigarety vlastně nepotřebuju.
Poprvé jsem se probudila po večírku a neměla ten hnusný pocit tíhy na prsou. Celkově mi bylo i vzhledem k vypitému alkoholu o hodně lépe.

Mám daleko více času a energie. Využívám ji pozitivně. Více se pohybuji, doma vše lépe stíhám a moje dcera si mne více užije.
Mám pocit větší svobody a také jsem celkově voňavější. Okolí mne chválí, někteří mne obdivují.
Ušetřím přes padesát korun denně a nemám všude tabák, či snad dokonce popel.

Přestala jsem po 18 letech aktivního a vášnivého kuřáctví. Ptáte se, jak jsem to dokázala?

Nejdříve jsem si život bez cigarety nedokázala vůbec představit. Na pobídky okolí, že bych snad měla alespoň omezit počet vykouřených cigaret, jsem reagovala podrážděně.
Později jsem si začala všímat, že v prostorách, kde se vůbec nekouří (například ve fitcentrech) občas cítím ze svého oblečení kouř.
Nato jsme se přestěhovali do nového bytu, kde jsem s manželem (oba kuřáci) stanovili jasná pravidla. Kouřit jen v kuchyni a pouze večer. Poté otevřít okno na celou noc.
Časem mi to začalo vadit a kouř v bytě jsem navzdory svému kuřáctví začala nenávidět. Začala jsem uvažovat o tom, že přestanu. Při té představě na mne ale šly panické mrákoty.
Poté přestal kouřit manžel. Ze dne na den. Obdivovala jsem ho a uvědomovala si čím dál více, jak mu asi moje kouření vadí a snad mu i smrdím?

Tato všechna později, poté a časem trvala asi rok.
Rozhodla jsem se, využila všechny podpůrné terapie a odborné rady a kouřit jsem přestala.
Dnes jsou tomu tři měsíce a já jsem šťastná, že jsem to dokázala. Chtělo to opravdu velkou vůli a nezbytný byl pro mne také chápající manžel.

Teď už kouřím jen ve snu, a to dost často. Dnes jsem bánila jednu za druhou a po probuzení jsem byla na sebe hrozně naštvaná, že jsem zase začla. Namlouvala jsem si, že budu kouřit málo, ale i ve snu jsem věděla, že to časem zase sklouzne do starých kolejí. Fuj!

Pokud kouříte a uvažujete o zbavení se této drogy, chci vám jen říci, že musíte být opravdu rozhodnutí. I moje rozhodnutí muselo uzrát.
Pokud jste tento článek přečetli a jste přitom nekuřáci, ráda bych vás jen poprosila - snažte se být ke kuřákům také trochu tolerantní. Vím, že jsou často bezohlední, ale oni jsou v první řadě opravdu závislí.  A dle všech dostupných odborných pramenů, je závislost na nikotinu z určitého pohledu stejná jako na heroinu. Opravdu, přestat není vůbec jednoduché.

Pokud máte zájem, prohlédněte se webové stránky, které mi jako jedny z mnoha faktorů pomohly přestat. Držím palce a dejte se do toho !

http://mujweb.atlas.cz/Zdravi/nosmoke/

                             
Reklama