Nejlépe se přesličce rolní (Equisetum arvense) daří se všude tam, kde je dostatek podzemní vody nebo alespoň pravidelná zálivka. Kromě zahrádek ji tak najdete i na polích a loukách, u silnic, na okrajích lesů, na rumištích nebo hřbitovech. Nevadí jí ani delší sucho, protože koření velmi hluboko. Proto je také velmi těžké tento 10 až 70 centimetrů vysoký plevel z rodu kapraďorostů zahubit. Poprvé o sobě dá vědět už brzy zjara, kdy nad zem vystrčí žlutohnědý, šupinatý stvol s klasem výtrusnic na povrchu. Až později vyžene typickou zelenou lodyhu s větvičkami uspořádanými v pravidelných přeslenech. Připomíná malý jehličnan nebo také koňský chvost, podle něhož dostala svůj latinský název – Equisetum. A právě ten má spoustu léčivých účinků.
Foto: Shutterstock
Přeslička rolní a její účinky na zdraví
Babky kořenářky a lidoví léčitelé dokázali využít v přesličce ukrytých cenných látek už od pradávna. Postupem času na ni ale lidstvo neprávem pozapomnělo. Její bývalý význam vyzdvihl až v 19. století přírodní léčitel a farář Sebastian Knaipp. Vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku. Dokáže toho však mnohem víc. Mimo jiné:
- působí močopudně, takže prospívá zdraví močové soustavy a vylučování
- napomáhá správné funkci jater
- přispívá k udržování pevnosti cév a srdce
- hojí hemoroidy
- zastavuje krvácení
- mírní silnou menstruaci a hojí gynekologické problémy
- dává sílu kostem
- zlepšuje zdraví a pevnost vlasů, nehtů a pokožky
- mírní revma, revmatoidní artritidu, revmatismus
- hojí vyrážky a ekzémy na kůži, léčí i hnisající rány
- používá se při onemocnění dnou
- zatočí s lupy
- pomáhá při ateroskleróze, arterioskleróze, kornatění tepen
- hojí zánět mandlí
- mírní poruchy paměti
To je ale jen slabý výčet všech jejích vlastností, kterých je škoda nevyužít. Přitom stačí nasušit zelenou nať, kterou je možné sbírat od začátku léta až do brzkého podzimu.
Kde nať sbírat?
Sbírejte horní dvě třetiny lodyhy všude tam, kde není chemicky ošetřená nebo stříkaná herbicidy. „Největší léčivý účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť – v závislosti na stanovišti – obsahuje 3-16 % kyseliny křemičité, která má obzvláště dobrý léčivý účinek,“ říká MUDr. Zbyněk Mlčoch a tvůrce největšího webu o bylinkách.
Jen je třeba dát pozor na možnou záměnu s jedovatou přesličkou bahenní (Equisetum palustre)!
Jak bylinku sušit?
Ideálně ne na přímém slunci, ale ve vzdušné, suché místnosti s přirozeným teplem. Musí být ale vysušena dokonale, protože jinak při skladování zplesniví. Pokud byste chtěli využít sušičku, pak by měla být teplota nastavena maximálně na 40 °C. Přeslička musí zůstat i po usušení krásně zelená, bez zápachu.
Foto: Shutterstock
Jak přesličku užívat?
Skvěle poslouží při vnitřním i vnějším použití, záleží na konkrétním zdravotním problému. Můžete si z ní připravit například čajový nálev (vrchovatá lžička sušené přesličky spařená 250 ml vroucí vody). Ten bychom ale neměli pít dlouhodobě, maximálně po dobu 7 dní. Není vhodný ani pro děti nebo těhotné a kojící ženy. Při vnějším použití je neškodný pro všechny. Skvěle působí jako parní zábal, sedací koupel nebo kašový obklad.
Zdroj informací: MUDr. Zbyněk Mlčoch – Bylinky pro všechny, Lékárna, Herbářka, Rostlinolékařský portál
Čtěte také:
- Varujte své děti. Vypadají jako borůvka nebo rybíz, ale mohou i zabít
- Nenechte záhony ležet ladem. Zelenina, na jejíž výsev či výsadbu není pozdě ani v červenci
Nový komentář