Když pominu jednu chudinku ještěrku, která to nepřežila (a bůh ví, kolik dalších tvorečků za tu pomíjivou krásu položilo život), měla jsem pocit, že to tak moje zahrada nechce.
5ecce1f92f817obrazek.png
Foto: Shutterstock

Radši bude divoká a mnohdy neučesaná, ale živá a bezpečná.

Nedávno jsem zaznamenala jeden strašidelný jev, mezi mými přáteli se rozmohlo nakupování hmyzích hotelů, jako odpustek za anglické trávníky. Musela jsem se té bláhovosti smát, leč kdo jsem já, abych mohla soudit ostatní? Jak říká moje kamarádka vědma, nesnaž se napravovat svět, naprav sebe, a když to tak budou dělat i ostatní, bude tu ráj.

Zahrada je pro mě věčné téma a plně souhlasím s Wolf-Dieter Storlem, že je to mikrokosmos, který dnes a denně nabízí velká dobrodružství a neustálou zábavu.

Kolik jen za tu dobu nesekání technikou na tom mém kousku zeměplochy vyrostlo kytek a bylinek, které opravdu netuším, odkud se vzaly. Jedním takovým objevem pro mě byla nedávno přeslička rolní.
5ecce28063a97obrazek.png
Foto: Shutterstock

Roste si svobodně v místě, kde dříve parkovalo auto. Tím, že tam již dlouhou dobu nic neparkuje, se zřejmě přeslička rozhodla toto místo obsadit a za pomoci větru a slunce zde zakořenit.

Přeslička rolní je podle bylinkářů poslem z pravěkých časů, kdy byla země pokryta rozlehlými lesy obřích stromovitých přesliček. Její léčivé účinky jsou známé již tisíciletí, sám slavný Dioskurides před 2000 lety používal léčivých sil této bylinky k zastavení krvácení hlubokých ran utržených v bojích. Schopnost léčivky přesličky hojit a uzdravovat rány se z dnešního odborného hlediska vysvětluje zvýšením odolnosti vazivové tkáně působením kyseliny křemičité. Vysokým obsahem právě kyseliny křemičité je přeslička pokládána za rostlinu s nejvyšším počtem hvězdiček.

5ecce1c0ed9d2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nadcházející období červen/červenec je velice vhodným časem právě pro sběr této léčivky, ovšem pro přesličku platí upozornění na výskyt infekce jedovaté cizopasné houby, kterou rozpoznáte tak, že rostlina má na sobě hnědé skvrny na výhonech. Pokud byste tedy přesličku chtěli nasbírat a usušit, doporučuji nastudovat fotky, které nám pomohou tuto houbu snadno rozpoznat!

Přesličku rozhodně stojí za to vyzkoušet, je totiž skvělá pro stavební složku kostí, posiluje chrupavky, vazivové tkáně, pevné nehty, dobrou kvalitu vlasů i pokožku hlavy, urychluje hojení ran, stimuluje tvorbu bílých krvinek, podporuje přirozenou obranyschopnost celého organismu, povzbuzuje funkci ledvin, podporuje vylučování produktů látkové výměny při revmatických potížích, při kožních chorobách či nemocech ledvin.

A to vše díky velkému obsahu draslíku a velkému obsahu již zmíněné kyseliny křemičité.

Přesličkový čaj má moc zmírnit podráždění žaludeční sliznice a dokonce pomáhá při tolik častém pálení žáhy.
5ecce1852ce6eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Bylinka je výborná i jako doplněk stravy při chronických onemocnění plicního charakteru, osteoporóze, při křečových žilách či oslabení imunity. Podporuje hojivé procesy při zlomeninách kostí u špatně se hojících ran a bércových vředů.

Přesličku můžeme pít jako léčivý čaj ze sušené i čerstvé bylinky, lze ji použít pro koupele či výplachy i jako prostředek pro hojivé obklady.

V neposlední řadě je přeslička velkým přínosem i v přírodní kosmetice, podle bylinkářů není těžké si z přesličky vyrobit pleťový krém pro suchou pokožku, roztřepené konečky vlasů a lámavé nehty. Na radu přírodních léčitelů je však dobré podpořit obě strany, jak tu vnější, tak tu vnitřní, což obnáší, že pokud budete používat přesličkovou kosmetiku, je nanejvýš žádoucí pro komplexní účinek i pití přesličkového čaje.

Přečtěte si také:

Reklama