Podceníme přípravu pleti

Ani sebedokonalejší make-up jako od vizážisty nemůže vypadat skvěle a vydržet dlouho, pokud nebude v pohodě pleť pod ním. Proto je krokem číslo jedna její správná příprava, tedy očista a ošetření.

Mezi ranní rutinou, jako je čištění pleti, tonizace, sérum a krém v základu, byste měly počkat minimálně půl hodinky, aby pokožka vše vstřebala, a byla připravená na make-up. Špatná příprava pleti, ale i špatná péče o ni způsobí, že pleť je dehydratovaná, tvoří se na ní šupinky, zkrátka nevypadá dobře. Ani dokonalý make-up pak nevypadá dobře,“ upozorňuje vizážistka a beauty youtuberka Barbora Sedláková, která radí následně nezapomenout ani na bázi pod make-up. „Pleť připraví a vytvoří na ní přilnavý povrch, na kterém pak bude líčení lépe držet.“

637231dbc804aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Používáme špatný odstín make-upu

V drogerii nebo parfumerii vás možná zachvátí panika. Tolik stojanů s tolika druhy a odstíny make-upu! Vybrat ten správný může být náročný běh na dlouhou trať. Pokud na místě není odborník, který si vás vezme do parády (ani to není vždy zárukou úspěchu), pak to musíte vzít do vlastních rukou. Vlastně ne! Ruce k tomu vůbec potřebovat nebudete. Zkoušet odstín na jejich hřbetu je totiž dávno zapovězená praktika, protože nefunguje.

„Doporučuji na hranu obličeje a krku udělat tři proužky make-upu různých barev, chvilku je nechat působit, a pak jít ven, na denní světlo. Tam teprve uvidíte, jaký odstín vám jde nejen k obličeji, ale také k pokožce na krku a v dekoltu. Make-up totiž neslouží k tomu, aby nám dodával barvu, ale aby vytvořil čisté plátno pro nanášení dalších produktů,“ vysvětluje Barbora Sedláková.

Našla jste správný odstín? Pak si s ním s největší pravděpodobností nevystačíte po celý rok. V létě je pokožka opálenější, v zimě zase světlejší. Můžete si ale pořídit tmavší a světlejší odstín, který budete v meziobdobí míchat dle potřeby.

Oční okolí prozáříme až příliš

Ať už se pokoušíte zakrýt kruhy pod očima, nebo jen prozářit pohled, nepřežeňte to. Výsledkem by byl viditelný světlý „monokl“ pod očima. „Je chybou snažit se rozzářit si oční okolí použitím příliš světlého korektoru. Ten by měl být, co se týče zakrývání nedokonalostí, v barvě make-upu. V případě kruhů pod očima sahejte po odstínu o jeden, maximálně dva stupně světlejším,“ doporučuje Barbora Sedláková. Ta zároveň radí nanést korektor nejen pod oči, ale i na horní víčka. Dopomůže vám to k snazšímu nanášení očních stínů, které pak i déle vydrží na svém místě.

Přeženeme to s tvářenkou

Správným konturování můžeme dodat obličeji požadovaný tvar – příliš široká místa zúžit, nevýrazné partie zase vyzdvihnout. Jenže ne každá z nás to ovládá dokonale, případně vybereme špatný odstín, což pak končí viditelnou šmouhou vedoucí od ucha téměř ke rtům, případně kolečkem uprostřed tváře. Méně je více – aplikujte tvářenku v malém množství a krouživými pohyby do ztracena. Na škodu je také vynechat předtím pudr, který zafixuje make-up a pro tvářenku připraví vhodnější podklad, na němž se nebudou tvořit fleky.

Podle Barbory Sedlákové je ale lepší volit ke stínování obličeje a vytvoření zdravého, opáleného vzhledu raději bronzer. „Často vidím, že ženy nosí tvářenku úplně místo bronzeru, kdy si vytvoří růžový flek přes celou lícní kost až k vlasům. Tam tvářenka nepatří - jen na prostředek tváře, takzvané jablíčko, odkud ji štětcem můžete jen lehce vytáhnout a propojit s bronzerem,“ popisuje, jak docílit jemného zdravíčka.

Zazdíme to obočím

Tvoří dominantu obličeje a ovlivňuje náš celkový vzhled. Proto bychom na obočí měly myslet i při líčení. Ne každá z nás se může pyšnit jeho dokonalým tvarem a pravidelností. Jak mu dopomoci k dokonalosti? Určitě ne tak, že ho příliš zvýrazníme, nebo násilně změníme. Dnes se o slovo opět hlásí přirozenost.

„Než začnu obočí kreslit, vyčešu si ho kartáčkem. Pak podkreslím jeho spodní a horní linii, přirozeně kopíruji to, jak mi rostou chloupky. Případně mohu jemně vykorigovat tvar, aby bylo co nejvíce podobné obočí druhému. Následně jednoduchými tahy obočí vyplním. Odstín by měl být přirozený a ladit k vlasům,“ doporučuje Barbora Sedláková.

Zdroj informací: Barbora Sedláková, Krásné s Baru, ARTDECO

Čtěte také: