hl.jpg
Foto se souhlasem Nikol Novákové

Nikol pochází z jižních Čech a pracuje jako správkyně investičních nemovitostí. Před proměnou neměla její strava ani pohyb žádný řád. Jedla to, co chtěla, bez ohledu na to, jestli to jejímu tělu prospívá. Některé dny navíc měla jídla až moc, jindy zase velice málo. Svůj příjem často doháněla večerním tláskáním. K pohybu neměla žádný vztah, a jak sama říká, byla líná, ale vymlouvala se na nedostatek času. Při sedavém zaměstnání se navíc všude dopravovala autem. 

A co ji motivovalo k tomu, aby se sebou začala něco dělat? Náhodné vážení a číslo, které se ukázalo. „Při běžném domácím úklidu jsem narazila na zaprášenou osobní váhu, které jsem se dlouho vyhýbala. V ten moment jsem se ale rozhodla, že zjistím, jaký je stav. Když se na ní objevilo číslo 106,5 kilo, nevěřila jsem vlastním očím a myslela jsem si, že přístroj ukazuje špatně. Můj hrubý odhad byl, že vážím kolem 95 kilo a nenapadlo by mě, že už jsem se přehoupla přes metrák,“ popisuje Nikol, která se v tu chvíli cítila naprosto hrozně. S negativními pocity ale přišlo i odhodlání a ona se z minuty na minutu rozhodla, že svůj život změní. Chtěla se cítit dobře a přestat závidět štíhlejším dívkám.

Začátky byly bolestivé – po fyzické i psychické stránce. Kvůli kilům navíc, skolióze páteře a dřívějšímu nedostatku pohybu měla mladá žena nulovou fyzičku, ztuhlé svaly, zkrácené šlachy apod. Navíc se rozhodla, že přestane i s kouřením, zkrátka že nechá vše nezdravé za sebou.

InCollage-20221004-130719786.jpg
Foto se souhlasem Nikol Novákové

Svou hubnoucí cestu začala loni v prosinci a během devíti měsíců zhubla na 75 kilo. Zatímco dříve oblékala velikost XL až XXL, nyní v obchodech sahá po S až L, záleží na tom, jak je oblečení šité. Nikol je velkou milovnicí módy a širší možnosti, které se jí v oblékání naskytly díky hubnutí, jsou jednou z věcí, která jí dodává motivaci.

Tím, jak šla kila dolů, zvedalo se její sebevědomí. „Cítila jsem se najednou jako žena, přitažlivá, krásná. Osud taky zařídil, že do mého života přišel chlap, který mě ještě víc namotivoval a podrží mě, když to potřebuju. Můj přítel se totiž už řadu let věnuje bodybuildingu, takže v něm mám velkou oporu,“ říká Nikol.

Ta si stále hlídá jídelníček a pětkrát týdně dře ve fitku. Dodržuje pět jídel denně a zaměřuje se na dostatek vlákniny, bílkovin, ale i sacharidů. Místo klasického cukru používá čekankový sirup nebo erythritol. Vyhýbá se smaženému a bílé mouce. S cvičením původně začínala doma s vlastní vahou, postupně začala využívat expandéry, činky a běžecký pás. Až když zhubla 28 kilo, troufla si navštívit posilovnu.

Zhubnutí více než tří desítek kilogramů zlepšilo Nikolčinu kvalitu života ve všech směrech. „Dostala jsem se do hormonální rovnováhy, ulevilo se mi od bolestí způsobených skoliózou páteře, tolik necítím klouby a také zmizelo takové to psychické napětí, které pramenilo z toho, že jsem se necítila jako žena, ale jako hroch. Hubnutí je lék na mnoho nemocí a psychických potíží, odbourá toho opravdu hodně. Tímto bych chtěla podpořit a poslat energii všem, kteří se k proměně těla i mysli minimálně odhodlávají. Je to dřina a boj, ale rozhodně stojí za ty výsledky, pociťovat tak velký úspěch je nepopsatelné,“ vzkazuje Nikol.

Do budoucna touží po tom, aby mohla svou snahu zúročit i na závodních prknech. Také se chce dále vzdělávat v oblasti zdravého životního stylu a pohybu a ráda by si udělala trenérskou licenci, aby mohla pomáhat i ostatním.

Zdroje: autorský rozhovor s Nikol Novákovou

Čtěte také: