Člověk si ani neuvědomuje, jak málo stačí, aby se ocitl na dně. Mně se to stát nemůže? A kdo vám to zaručí? Při povodních 2002 jsme přišli všechno. Zbyly nám jen tepláky, v kterých jsme průběh záplav sledovali v televizi na chalupě. Záběry našeho domu v Sokolovské, ponořeného do čtyřmetrové špíny, nám tenkrát připadaly vzdálené. Byli jsme relativně v klidu, do třetího patra přece hladina nevystoupá. To sice ne, ale když voda opadla, vzala s sebou i kus našeho domu. Celá jeho polovina se zřítila a s ní dětský pokoj a část ložnice.

karlín

Tristní na tom bylo, že vstup do domu předchozí den statik schválil. Co kdybychom se tenkrát unáhleně vrátili do bytu? Ani se mi nechce domyslet. I tento „drobný“ úřední přehmat částečně vysvětluje, proč si s demolicí domu tak pospíšili.

Nastala šílená anabáze zachránit alespoň něco ze stojící části. Doklady, cennosti, fotografie. Nebylo nám vyhověno. Za úspěch můžeme považovat povolení zúčastnit se demolice a něco si v sutinách vyhrabat. To mohla vymyslet jen (s prominutím) drátěná hlava, která v životě neviděla, jak demoliční proces probíhá.

Obrovská mašina, podobná dinosaurovi, požírá ozubenou hubou stěny domu, jako by byly z perníku. Nábytek, obrazy a veškeré zařízení bytu mizí v oblaku cementového prachu. Pak přijde mohutná sprcha z hasičské cisterny a dokončí dílo zkázy. Co myslíte, že se v tom dá najít? Nic. Nebo skoro nic, abych byla přesná. Vyhrabala jsem si pár knih a pár kousků oblečení.

po demolici

Najednou se z nás stali bezdomovci a nebýt cizí pomoci, nevím, jak bychom se z té situace sami vyhrabali. Než jsme dostali náhradní byt a finanční podporu od státu, poskytla nám švagrová azyl ve svém domě a od většiny příbuzných jsme dostali nějaké peníze. 

Byla to cenná zkušenost, která pořekadlo „v nouzi poznáš přítele“ potvrdila v praxi. Mnoho lidí, které jsme považovali za přátele, se ani neozvalo, a pomohli ti, od kterých bychom to vůbec nečekali.

***....a tak to bývá Dano. My jsme rádi, že jsi nám nikam neodplula, a že jsi tu s námi.
Máte nějaký vlastní příběh, o který se chcete dnes podělit? Pošlete mi ho na redakce@zena-in.cz. Míša

 

Reklama