Již za týden začne v Přerově další ročník Československého jazzového festivalu, jehož první ročník proběhl již v roce 1966. Za tu dobu se na něm vystřídali všichni čeští jazzoví hudebníci, kteří dnes něco znamenají. Nechte se pozvat na letošní ročník s mezinárodní účastí zajímavých hudebních osobností a navíc se zúčastněte oslav velkého výročí královského města.

V Přerově se sice uskuteční kvůli komunistickému vakuu pouze 23. ročník festivalu, ale kdyby vše fungovalo, jak mělo, slavili by čtyřicáté, tedy hezky kulaté výročí. A protože i Přerov sám má výročí – tři čtvrtě tisíciletí je statutárně městem – vše se letos ponese ve slavnostním duchu.

Jazzem bude žít celé město od 11. října. V kostele zazní 14. října gospely v podání tamního sboru, bude se hrát na náměstí a v restauraci, kam se po dlouhých a dlouhých letech vrátí večerní jam session. Hlavní část programu ale proběhne ve velkém sále Městského domu, kde každý večer vystoupí dvě hudební formace. Ta první bude vždy z Čech nebo ze Slovenska (ano, festival je skutečně i třináct let po rozdělení stále československý), ve druhé půli večera bude následovat koncert některého ze zahraničních hostů zvučných jmen, kteří se letos v Přerově objeví.

I pro laika bude asi zajímavý fakt, že na festivalu vystoupí švédská jazzová zpěvačka Viktoria Tolstoy. Pokud je vám to jméno povědomé, máte bod. Viktoria nejen že pochází z význačné rodiny švédských hudebníků, ale jejím prapradědečkem nebyl nikdo jiný než slavný spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj. To je ale jen doplňující informace k tomu, že v Přerově bude k slyšení medově sladký hlas Viktorie.

Z USA přijede kytarista Mike Stern, kterého není jazzovým fanouškům třeba představovat. Pro zajímavost uveďme třeba jen to, že v osmdesátých letech hrával s Milesem Davisem, legendou světového jazzu. V Přerově představí na koncertě svoje nové album Who Let the Cats Out?, což bude podle ukázek z alba velmi zajímavá podívaná i poslouchaná.

Z českých skupin jmenujme třeba Big Band Českého rozhlasu, který svou činnost zahájil 1. ledna 1960, a od té doby se stal nedílnou součástí české jazzové scény.

Zajímavým počinem je i vystoupení Přerov All Stars Band, což je uskupení dnes již slavných muzikantů, kteří v Přerově kdysi jako ještě neznámí nováčci začínali a odnesli si z něj nějaké ocenění. Rozepisovat se o kvalitách muzikantů, kteří v něm vystoupí, nemá příliš smysl, postačí jejich samotná jména, která hovoří za ně: Svatopluk Košvanec (trombon), Petr Král (saxofon), flétnista Jiří Stivín, kontrabasista František Uhlíř, kytarista Matúš Jakabčič a trumpetista Juraj Bartoš. Místo kapelníka obsadí Karel Růžička, který v Přerově nikdy nehrál, ale mnohokrát seděl v porotě soutěže. Tento koncert by měl patřit k neopakovatelným zážitkům uspořádaným právě ke čtyřicátému výročí prvního ročníku festivalu.

Pochopitelně to není ani zdaleka vše. Mnoho dalších informací najdete na stránkách festivalu. Ty jsou k nahlédnutí ZDE! Pokud si uděláte výlet do Přerova, určitě nebudete litovat. Pořadatelé dokonce slíbili, že pokud se jim přímo ozvete, jsou schopni sehnat výhodnější ubytování pro návštěvníky festivalu.

http://www.csjf.cz/

Reklama