Práce na směny vede k fyziologickým změnám, které ovlivňují tělesnou hmotnost. Porucha tvorby hormonů, především leptinu, inzulínu a kortizolu, způsobuje zvýšené riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárních nemocí a obezity. Potvrdila to studie amerických vědců.
V minulosti bylo známo, že lidé zaměstnaní jako dělníci v továrně, nemocniční personál, policisté, hasiči a podobně trpí zažívacími potížemi, chronickou únavou a poruchami spánku, což se připisovalo přerušování pravidelného denního cyklu.
Jakým mechanismem dochází k těmto poruchám, to se rozhodli američtí vědci v čele s doktorem Frankem Sheerem zjistit v laboratorních podmínkách. Deset dní sledovali pět mužů a žen, kterým pravidelně měnili spánkový režim v osmadvacetihodinových blocích. Výsledkem bylo, že dobrovolníkům poklesla hladina hormonu leptinu, regulujícího tělesnou hmotnost. Jeho klesání může vést k obezitě a srdečním potížím, protože při něm dochází k naléhavé potřebě jíst.
„Zatím se jedná jen o pokus v laboratorních podmínkách a v malém měřítku," vysvětluje Sheer a dodává: „Je také nutné uvědomit si, že každý člověk reaguje trochu jinak. Ti, kteří se s nočním zaměstnání špatně vyrovnávají, by s ním ale měli raději skončit."
Doktor Joseph Bass z univerzity v Chicagu jeho slova potvrzuje. Podle něho je sice ještě brzy dělat přímé závěry, nicméně biologické hodiny v nás jsou podle něho stejně důležité jako krevní oběh a dýchání a jejich neustálé přeřizování může způsobit, že se v nás nahromadí řada zdravotních potíží.
Nový komentář
Komentáře
lékárna: cassie:
souhlasim, driv pro me byly nocni smeny fajn zpestreni, navic za ne byl priplatek a se mnou vicemene nehly. Ted? Ted by me zabily. Kdyz nejdu do postele do 10.vecer, jsem 2.den uplne nemozna.
lékárna: To je fakt. Ono když je člověku 20 nebo 30, tak o nic nejde, ale s věkem to je horší. Jednou v noci spát, pak zase nespat, i s jídlem to je pak naruby.
Není náhodou řeč v článku spíše o biorytmu?.Jinak můj přítel pracuje v noci a tak hrozné to pro něj není,už si přivykl.
Proto je nejzdravější nedělat nic a chodit si na sociálku pro podporu. Takže naše větší menšina si vlastně chrání zdraví v souladu s prohlášeními zdravotníků.
Škola mě nutí vstávat dopoledne, což mi zcela nevyhovuje, Potřebovala bych jednou nějakou noční práci, jak se setmí, udělám toho nejvíc.
Oprava ne 10 let ,ale 40 let.
Něco na tom asi bude, ale co dělat když některá pracoviště prostě nemůžete zamknout jako kancelář.Manžel pracuje v provozu v energetice skoro 10 let.Má vysoký krevní tlak,infart myokardu prodělal před třemi lety a trochu nadváha tam taky je.Nejhorší je,že když je doma tak kouká na televizi třeba do tří hodin ráno ,protože nemůže spát,pak usne a spí zase až do 12-ti hodin.Po noční spí ,ale velmi přerušovaně a to mu ještě musí hrát televize,jakmile ji vypnu hned je vzhůru.Na ranní směnu se mu nechce vstávat a odpoledne je grogy.Když, ale byl mladší bylo to lepší,teď je tu věk a i ty nemoci.Já bych směny asi dělat nemohla.
ToraToraTora:
myslím, že ho vyděsíš
práce na směny je vyčerpávající, ale jednosměnný provoz je zas stereotyp. Asi si člověk nevybere
Takže když manželovi řeknu v deset večer v ložnici, že mi tikají biologické hodiny, tak to je v podstatě, že se mi chce spát
Tak co že jsou ty biologické hodiny? Režim spánku a bdění nebo rozmnožovací pnutí?
práce na směny ohrožuje zdraví
co máme ale dělat když to jinak nejde ? to nám neporadí že ?!