Co je to přepracování?
Za přepracování se označuje stav, kdy je na jednotlivce kladena nepřiměřená pracovní zátěž, se kterou se nedokáže vypořádat. Hranice přitom může být pro každého jiná. Dlouhodobé vyčerpání a stres vedou k celkové nespokojenosti, ztrátě motivace k práci a řadě dalších zdravotních komplikací v čele se srdečními chorobami.
Příznaky přepracování
- Únava;
- poruchy spánku;
- stres a úzkosti;
- zrychlené bušení srdce;
- problémy s dýcháním;
- bolesti hlavy, krku a zad;
- zažívací obtíže;
- nesoustředěnost.
Jak poznám, že jsem workoholik?
Podobně negativní dopad na zdraví má workoholismus. Workoholik je člověk, který je v podstatě na práci závislý. Podřizuje jí vše ostatní včetně soukromého života. Důvodem může být pozitivní zapálení pro práci a chuť něco dokázat, ale také vysoká míra zodpovědnosti na dané pozici a tlak okolí. I v tomto případě dochází ke zdravotním problémům:
- psychická i fyzická únava,
- vyčerpání,
- stres,
- podrážděnost,
- izolace od okolí a narušení vztahů s rodinou a přáteli.
Ne každý nadměrně pracující jedinec propadá workoholismu nebo může být diagnostikován jako workoholik. Pokud nadměrně pracující jedinec dostává a vnímá pozitivní odezvu na přínos své práce (osobní úspěch, naplnění osobního poslání, veřejné ocenění, pozitivní odezva okolí a rodiny…), tak mu poškození zdraví z přepracování zpravidla nehrozí.
Foto: Unsplash.com
Příznaky workoholismu
- podřizování všeho ostatního práci;
- výčitky, neklid, zažívací obtíže v době volna;
- psychická či fyzická únava;
- přepracování.
Jak se s přepracováním či workoholismem vypořádat?
V případě přepracování je stěžejní si sesumírovat, zda se jedná o dočasný nebo trvalý stav, a stanovit si priority. Pokud jde o dlouhodobý problém, je nezbytné hledat řešení. Někdy postačí přerozdělení práce, jindy může být cestou úplná změna profesního zařazení. Konzultace s psychologem umožní urovnat si myšlenky a najít možnosti. Léčba workoholismu je mnohem složitější. Jde o závislost v pravém smyslu slova vyžadující důslednou psychoterapii a zejména ochotu pacienta se závislostí bojovat.
Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.
Zdroj: www.euc.cz
Náš tip:
Pokud potřebujete nějaké přípravky, navštivte Lékárnu EUC ve vašem okolí
nebo se podívejte na e-shop Lékáren EUC,
kde si je můžete objednat, co potřebujete, z pohodlí domova.
Nový komentář