Výrobci plastových oken u nich udělali jednu skvělou vychytávku. Málokdo o ní však ví a lidem o ní běžně neříkají. Pokud chcete ušetřit za topení, tenhle trik se vám jistě bude hodit.

U oken je „přepínač“ mezi letním a zimním režimem. Najdete ho, když okno otevřete. Pokud se zde nachází kovový „šroub“ se šestihranným otvorem nebo hvězdou, dá se vaše okno přepínat do zimního a letního režimu, například inbusem. Když přepnete na zimní režim, okna v zimě lépe těsní a vám tak z domu neuteče tolik tepla. Dokonce se používáním této vychytávky zvýší životnost oken.
 
Jak na to? Na „přepínači“ může být značení, například tečka. Když je značka dole, je okno v letním režimu. V takovém režimu jsou okna většinou nainstalována. Je-li značka vpravo, jsou okna v zimním režimu a tlak okenního křídla na rám je silný. Studený vzduch tedy do bytu nepronikne. Pokud převádíte okno z letního režimu na zimní, nezapomínejte otáčet „přepínač“ ve směru hodinových ručiček. A opačně.

Pokud máte jinou variantu přepínače, kde není naznačená tečka a místo šestiúhelníku je uprostřed rovná čára, zimní režim nastavíte, pokud je čára svisle a letní, pokud je vodorovně.

okna-rezim.jpg

Reklama