Dlouho očekávaný román Slavnost Johna Saturnalla od uznávaného autora Lawrence Norfolka nám ukazuje Anglii 17. století jinak než většina historických próz!

norfolkCromwellův státní a náboženský převrat sledujeme ze závětří kuchyně venkovského panství, odkud nás občanská válka spolu s hrdinou Johnem Saturnallem nejprve musí vytáhnout. A jestliže každá válka jednou skončí a je zase lépe, to, co nekončí, je jídlo, hostiny a slavnosti všeho druhu. Dokud nepřijde hladomor, prožíváme s Johnem nejen nerovný milostný vztah ke šlechtické dcerce Lukrécii, ale především se až „obžerně“ paseme na roztodivných, někdy až šílených laskominách barokní gastronomie.

Lawrence Norfolk je českým čtenářům známý jako autor rozsáhlých, vynalézavě vyprávěných historických próz Lemprierův slovník a Papežův nosorožec, ověnčených řadou literárnách cen. Na každý jeho nový opus se těší kritika i široké čtenářské vrstvy a ne nadarmo bývá pro svou neuvěřitelně širokou slovní zásobu veleben jako novodobý James Joyce, přestože jeho jazyk je tradiční a přístupný a jeho romány vycházejí z tradic velkých anglických vypravěčů minulosti.

Chcete si přečíst rozhovor s autorem a nahlédnout do knížky samotné? Můžete tak učinit skrze tento odkaz:

Lawrence Norfolk: Slavnost Johna Saturnalla

Více o knihách z nakladatelství Argo se dozvíte na stránkách www.argo.cz.

Reklama