Ačkoli těhotenství trvá podle příruček 40 týdnů, málokteré miminko přijde na svět takzvaně v termínu. Statistiky hovoří zhruba o čtyřech procentech. Co tedy čeká maminky, jestliže je porod i po datu v těhotenské průkazce stále v nedohlednu?

Lékaři považují za zcela normální, když žena porodí mezi 38. a 42. týdnem těhotenství. V takovém případě je miminko považováno za donošené. V tomto rozmezí rodí naprostá většina žen. Pokud však porod nepřijde do 42. týdne, jde o potermínové těhotenství, neboli přenášení. To ale není bezpečné. Z toho důvodu se nevyplatí čekat a porod je vyvolán uměle.

Ve většině porodnic k tomuto kroku přistupují už na počátku 42. týdne těhotenství. Je totiž statisticky prokázáno, že 10 dní po termínu očekávaného porodu začíná narůstat riziko některých komplikací u plodu. Placenta stárne a přestává pomalu plnit svou funkci, klesá množství plodové vody, zkrátka nastává nejvyšší čas, aby přišlo na svět. Co maminky v takovém případě čeká?

pregnancy

Preindukce porodu

Vše se odvíjí od toho, zda jsou porodní cesty zralé k porodu, či nikoli. Pokud ne, přistupují lékaři nejprve k takzvané preindukci, tedy pomoci uzrání děložního hrdla. To by se mělo zkrátit, prosáknout a stát se prostupnějším. Jen díky tomu mohou následně začít vyvolávat porod.

K preindukci slouží mechanické zákroky, nebo farmakologické metody.

  • Jednou z možností mechanického zákroku je Hamiltonův hmat. Lékař při něm tlačí na břicho těhotné ženy a zároveň vsune prst co nejhlouběji do pochvy, aby se dostal až do čípku. Uvnitř pak odloupne vak blan od děložní stěny. To by mělo vést k vyplavení hormonů prostaglandinů. Ty následně spouští stahy dělohy.
  • Někdy pomáhá také masáž prsních bradavek.
  • Další možností je zavést do děložního čípku balonkový katétr, nebo hydrofilní tyčinku, která absorbuje z okolních tkání vodu a postupně zvětšuje svůj průměr. Mechanicky tak rozevírá porodní kanál a rovněž má za úkol vyvolat produkci prostaglandinů.
  • Farmakologické metody pak zahrnují různé aplikace prostaglandinů. Ať už je to intracervikální aplikace gelu s protrahovanou dobou vylučování či vaginální aplikace gelu nebo tablety do zadní klenby. Všechny tyto metody dopomáhají zrání děložního hrdla.

Preindukci je možno provést maximálně 3krát po sobě. Pokud ale lékaři ani tak zralosti děložního hrdla nedosáhnou, je nutné indikaci preindukce přehodnotit, případně těhotenství ukončit císařským řezem.

Vyvolání (indukce) porodu

Jakmile je hrdlo zralé, přistupují lékaři k samotnému vyvolání porodu. Také zde mají dvě možnosti. Mechanickou a farmakologickou.

  • Tou první je takzvaná amniotomie, tedy protržení vaku blan.
  • Druhou je pak podávání oxytocinu v kapénkové infuzi a prostaglandinů.

Indukci porodu je možné provést maximálně jednou denně a maximálně 2 dny po sobě. Následně je nutné indikaci k indukci porodu přehodnotit a těhotenství případně ukončit císařským řezem.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama