A proč tedy nechat kočku kastrovat? Důvodů je hned několik. Každý z nás, kočičích nadšenců, pravděpodobně chce pro svou kočku to nejlepší. Chceme, aby byla zdravá a přítulná. Aby již od kotěte prosperovala a vyrostla z ní odolná dospělá kočka, která bude naším spokojeným společníkem co nejdéle. Dalším důvodem je i samotný účel, pro který kočku chováme. Většina z nás jistě chová kočku jako domácího mazlíčka, nikoliv pro odchování koťat, která kromě radosti přináší i starost o jejich budoucnost.  Na to bývá jen málokdo z nás připraven. V neposlední řadě určitě nechceme zvětšovat populaci koček bez řádné péče a domova.

ko1.jpg

Kastrace a sterilizace – Jaký je vlastně rozdíl?
Mnozí majitelé koček se domnívají, že mezi kastrací a sterilizací žádný rozdíl není, nebo jsou při nejmenším zmatení. Pokud jste mezi nimi, objasněte si rozdíl s námi! Pojmy jsou si velmi podobné, přesto se ale patrně liší. Sterilizace nemá, na rozdíl od kastrace, vliv na produkci hormonů. Jinými slovy, kastrace daleko více působí na zvíře, protože narušuje tvorbu hormonů a eliminuje tedy potřebu reprodukce. To má pozitivní vliv i na majitele, jelikož jsou mazlíčci daleko klidnější, mazlivější a zdržují se více doma.

Řekněte kastraci ano
Věřte, že tímto odpovědným krokem usnadníte život sobě i své kočičce. Kastrací totiž jednoznačně předcházíte jejímu nežádoucímu chování. Předcházíte díky ní značkování kocourů, mrouskání koček, hlasitým projevům, případnému ničení domácností, toulání koček, nebo bitkám kocourů. Zvláště šarvátky mezi nekastrovanými kočkami mohou vést k velmi nepříjemným poraněním a infekcím či jiným onemocněním. Z těch přenosných typicky například ke kočičí alternativě HIV. 

ko2.jpg

Co před operací zvážit a jak chirurgický zákrok probíhá? Buďte v obraze!
Celý zákrok samozřejmě probíhá v narkóze a pro kočku není, ačkoliv se mnozí chovatelé obávají, nijak bolestivý. Mějte na paměti, že je nutné přivést kočku k lékaři nalačno. Přibližně 12 hodin před zákrokem kočce podávejte pouze vodu. Také se přesvědčte, že vaše kočka není v době operace v říji.

Kastrace je obecně relativně jednoduchý a rutinní operační zákrok. Za přibližně půl hodiny bude vaše kočička po operaci. A žádný strach … ani rekonvalescence netrvá dlouho a bývá naprosto bezproblémová. Asi po jednom týdnu už jsou kočky zcela zotavené. Venkovní kočky mnohdy již druhý den po kastraci šplhají po stromech.

Kočičku po zákroku určitě nepřehlížejte a věnujte jí naopak více své pozornosti. A to zejména do doby, než se zcela probudí. Pokud nepřijímá krmivo déle než 24 hodin, je nutné kontaktovat veterináře. Kočku se obecně doporučuje krmit asi po 4 hodinách po probuzení, a to malým množstvím krmiva, na které je zvyklá. Ochranný límec proti vykousání nebo vylizování stehů je po zákroku nutný jen v některých případech a ani kontrola samotné rány není ve většině případů nutná. Odstraňování stehů se týká pouze samic, a to přibližně po deseti dnech.

Na co dbát po kastraci kočky?
Pokud necháte svou kočku vykastrovat, musíte počítat se souvisejícími změnami. Mění se jak hormonální rovnováha, tak i rychlost kočičího metabolismu. Ten se zpomaluje, proto mají kočky většinou tendence k přibírání na hmotnosti. Z toho důvodu jsou některé kočky po kastraci vnímány jako líné a pomalé. Zároveň přirozeně odpadá jejich soutěživost při hledání partnera.

ko3.jpg

Klidový režim a kvalitní výživa jsou po kastraci na prvním místě
Rozhodně je dobré nepřehlížet změnu denního režimu kastrované kočky, zaměřit se na změnu krmiva a zajistit tak zachování dobré kondice koček. Přizpůsobení stravy dle jejích individuálních požadavků, dle preference její chuti, a především krmení mimořádně kvalitní a výživnou stravou jsou klíčovými faktory. Zvýšená chuť k příjmu potravy se současným snížením pohybové aktivity kastrovaných koček nejsou jedinými důvody, proč přejít na nutričně vyváženou stravu. Ta nejen, že pomáhá udržení vysokého podílu tělesné svaloviny a zamezuje nadbytečnému ukládání tuků, ale díky zvýšenému obsahu bílkovin, sníženému obsahu cukru a důležitému doplňku vlákniny, zajišťuje udržení dobrého zdravotního stavu kočky. Specializovaná krmiva pro kastrované kočky mají navíc kontrolovaný obsah minerálních látek a udržují stálé pH (kyselost) moči, čímž napomáhají prevenci vzniku močových kamenů.

Další tipy a triky
Ideální je dopřát kočce optimální krmivo ve správných intervalech v kombinaci s aktivním stylem života. Snažte se podporovat její tělesnou aktivitu. A jak? Pro mnohé možná úsměvným, avšak překvapivě efektivním tipem, je pořídit druhou kočku, hrát si s kočkou, vymýšlet aktivní hry nebo třeba dávat misky s krmivem na různá místa (na polici, na okno, pod skříň), a stimulovat tak kočku k pohybu. Jinou možností může být také pořízení chytré misky nebo hračky uvolňující krmivo (míček s otvorem, kobereček s třásněmi nebo obal od vajec s otvory na ukrytí pamlsků).

62a998e65730cobrazek.png

Máte i nadále pocit, že je něco v nepořádku?  V případě jiných problémů nebo nejistoty v oblasti péče a výživy vaší kastrované kočky kontaktujte veterináře, popř. zkušeného chovatele.

Reklama