Na plátnech našich kin se bude od zítřka vysílat nový film Michaela Moorea O kapitalismu s láskou (Capitalism: A Love Story). Záměrně říkám film, ačkoli celé dílo je prezentováno a distribuováno jako dokument. Je-li totiž předpokladem dokumentu předkládání faktů ve své nahotě tak, aby si z nich divák učinil vlastní závěr, tak v tomhle směru Mooreova novinka hodně pokulhává. Michael Moore je zkrátka levičák jako poleno a ve svém filmu to dává víc než najevo.

Jak k filmu přistupovat?

Kupte si popcorn, půllitrovku s pitím, něco na šustění a jděte se do kina bavit. Film je dramatický a střídá dojemné momenty, kdy například hodné rodině zabavuje zlá banka dům, s akcí - vyrážení dveří šerifem. Při filmu se i poučíte, když například odborník vysvětluje šroubovaně odborné termíny (vybavte se raději slovníkem a baterkou), a zasmějete, protože hlavní protagonista filmu - autor osobně - provádí všelijaké zábavné skopičiny, například občanské zatčení ředitele banky.

A teď trochu vážně

Filmu nelze upřít jistý přínos. Poukazuje například na zločiny, které se v kapitalismu dějí, snaží se rozplést kořeny finanční krize, ale už nepředkládá řešení, respektive tvrdí, že všespásná je sociální demokracie - nedává ji na misku vah, ale rovnou ji staví do čela. Divák nemá na výběr, ale to už jsem psal. Osobně za hlavní přínos filmu považuji poukázání na to, že lidé by mezi sebou měli jednat slušně, ať už žijí v jakémkoli režimu. Už ale nikdo neřeší, jaké smlouvy „postižení“ podepsali a jakým způsobem jim byly „démony“ nabízeny - každopádně toto v pozadí cítíte a nutí vás to zamyslet se nad tím, jestli jste si přečetli všechna milimetrová písmenka na vaší smlouvě k poslední půjčce.

Tak tedy

Nejste-li zvyklí sledovat dokumenty, tento Mooreův pokus o něj vám žánr dokumentu trochu zpřístupní. Autor je vtipný a zkušený, ví, jak udělat věci na plátně líbivé. Neberte však film moc vážně, spíš se zamyslete nad tím, jestli vy sami neuzavíráte nevýhodné smlouvy a nemůžete si nabít jako „oběti“ v Mooreově snímku.

O kapitalismu s láskou
(Capitalism: A Love Story)
Režie: Michael Moore
Rok vydání: 2009
Délka: 120 minut
Česká premiéra: 4. února 2010

Reklama