64ccd2a97aaeaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ruční sběr
Pracnou, ale účinnou metodou je poctivě sbírat jednoho po druhém a následně je vyhodit. Někomu se ale z pohledu i z pocitu sbírání dělá špatně. Pokud vám ne, sežeňte si kýbl a něco ostrého na napichování a brzy ráno, když je ještě mokrá tráva od rosy, vyrazte na lov. Ještě účinnější je vyrazit za tmy s čelovkou, narazíte ještě na větší množství. Nezapomeňte zvedat listy a koukat i na vlhká a tmavá místa, tam se jim líbí nejvíc. Problémem je, že jedním sběrem to nekončí, budete muset chodit pravidelně. Výhodou je, že se jedná o metodu, kterou ušetříte dost peněz.

Modré přírodní granule
Pokud nejste tak aktivní a rádi byste se slimáků zbavili tak, aby to šlo samo, kupte si přírodní granule pro slimáky. Jsou šetrné k ptákům i dalším živočichům (nemusíte se tedy bát o domácí mazlíčky) a stačí je jen rozsypat po zahradě a tím pro vás práce končí. Tedy skoro, po účinku granulí byste slimáky měli posbírat. Granule se rychle rozkládají, takže jsou i ekologické.

Zasaďte rostliny nebo bylinky, které slimáky odpuzují
Existují i rostliny, kterými slimáky odradíte. Jde například o kontryhel, řeřichu, levanduli, rozchodník, bergénie, orlíček nebo pryšec. Zasaďte je mezi rostliny, které nechcete mít olezlé a sežrané od slimáků a nakombinujte je. Uvidíte, jak se těmto oblastem slimáci vyhnou.

Nedostatek vody
Tam, kde nebude vlhko, nebudou ani slimáci. Nejškodnější je plzák španělský (má rezavou barvu), kterému se nevyhnete ničím jiným než jen nedostatkem vody. Dejte si na něj největší pozor, od srpna do září je nejaktivnější a dokáže naklást až 225 vajíček.

64ccd2b44ccdbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Posyp
Podél záhonů rozsypejte skořápky vajíček, popel, rozdrcené zbytky oříšků, kávový lógr, písek nebo piliny. To jsou všechno materiály, které slimáci nemají rádi. 

Zdroj: pasti, living, specialnizahradnictvi, petrazahradnici

Čtěte také:

Reklama