PMS

Nervozita, bolesti hlavy, napětí v prsou, bolesti břicha, pocit plnosti, deprese, poruchy spánku, únava, maštění vlasů, pupínky, chuť na sladké, nechuť na sex... plus další stovka příznaků – to všechno může mít svůj původ, jehož název lze vtěsnat do tří písmen: PMS neboli premenstruační syndrom.

Nezkušeným mužům obvykle zní naše stížnosti jako výmluva, ale ti, kteří vědí, o co jde, si raději na těch několik dnů naplánují služební cestu nebo „řešení zásadních problémů“ s kamarády kdekoli jinde než doma. PMS je zkrátka hrozbou. Nelze jej skrýt, přemluvit, zapomenout na něj. Přitom nejde o onemocnění, ale téměř normální děj, který se opakuje každých 28 dní. Ani vědci sami zatím neví, proč k němu dochází, jaká je jeho hlavní příčina, neznají mechanismus, jakým vzniká. Je pořád trochu záhadou. Zcela nepochybně se vedle vrozených dispozic uplatňuje i psychika (jsem nebo nejsem těhotná?).

Jediné, na čem se všichni shodují, je souvislost s menstruačním cyklem. Objevuje se vždy v jeho druhé polovině a s menstruací končí. Může souviset s hormonální nevyvážeností (dysbalancí). Obviňují se i další látky, tzv. prostaglandiny. Nejčastějším společným příznakem je mírné zadržování vody v těle. Odhaduje se, že 90 % žen trpí nejméně jedním ze 150 nejrůznějších příznaků PMS. Jejich projevy mohou být různé - od náhlého přibrání na váze v důsledku zadržování vody v těle až po bolestivý pocit v prsou, nezřízenou chuť na čokoládu nebo náhlé výkyvy nálad.

Čtyři stupně k PMS

1. týden

Začíná dnem, kdy se dostaví menstruace. Hladina estrogenu a progesteronu v těle je nejnižší. Sliznice dělohy se začíná po malých částech vylučovat z těla. Hypofýza, žláza, která řídí výrobu mnoha hormonů a tělesných pochodů, uvolňuje hormony, které vedou k tomu, že vajíčka ve svých obalech, jimž se odborně říká Graafovy folikuly, začnou dozrávat. PMS v prvních dnech menstruace „odplouvá“.

Když odezní nejsilnější krvácení, nastávají dny pohody, uvolnění a klidu. Rada těm, kdo trpí bolestivou menstruací: Sex uvolňuje křeče v břiše i endorfiny v mozku. Díky zvýšenému prokrvení pánevních orgánů jsou prožitky nejsilnější. Dalo by se říci - optimální lék pro dny, kdy je nám nejhůře. Nezapomínejme však na hygienu.

2. týden

Po skončení krvácení začne hladina estrogenů stoupat. Na konci tohoto 2. týdne dochází k uvolnění zralého vajíčka z folikulu, což s sebou přináší nevyšší šanci otěhotnět. Hladina přirozeného estrogenu je těsně před ovulací nejvyšší a pak prudce klesá. V tomto období bývá největší chuť na sex. Z nálad převažuje optimismus a dobrá nálada. Na druhou stranu býváme kritičtější k jiným ženám – potenciálním „sokyním“. Fyzická i psychická výkonnost je v tomto období nejvyšší.

3. týden

Počátkem třetího týdne začíná produkce dalšího důležitého ženského hormonu – progesteronu. (Současně opět stoupá i množství estrogenu v krvi.) Progesteron vzniká v bývalém obalu vajíčka, který se změnil na tzv. žluté tělísko. Proto se progesteronu někdy říká hormon žlutého tělíska. Jeho hlavní funkcí je připravit děložní sliznici k přijetí oplodněného vajíčka. Týden začíná skvěle, ale na jeho konci se už mohou díky vyšším hladinám progesteronu dostavit první příznaky PMS.

4. týden

Hladina progesteronů dosahuje svého vrcholu právě na počátku čtvrtého týdne. PMS se rozvíjí v celé své „kráse“. Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, hormonální hladiny klesnou koncem tohoto týdne na minimum, což působí jako signál, v jehož důsledku se děložní sliznice začne brzy odlučovat.

Díky značnému výkyvu estrogenu i progesteronu – z nejvyšší hodnoty klesají prudce dolů, bývají ženy trpící PMS přecitlivělé až hysterické, bolestivé a ublížené. Hmotnost může stoupnout i o 2–3 kilogramy díky zadržování vody v těle. Jenže, když jsme nejvíce „dole“ – dochází k spásné menstruaci a hormonální kolotoč opět začíná.

Jak zvládnout PMS

Předem si zopakujme, že neexistuje univerzální recept pro každou ženu. Ostatně, jsou ženy, kterým PMS nic neříká.

  • V kritických dnech je lépe se vyhnout konzumaci kávy i nápojů obsahujících kofein, který zadržuje vodu v těle. Raději pijeme dostatek vody, minerálek, ovocných či relaxačních bylinných čajů (z řebříčku, šalvěje, anděliky, meduňky).
  • PMSPozor na alkohol. Více než jedna sklenka by mohla způsobit nepříjemné následky, pomalejší odbourávání alkoholu může způsobit „těžké ráno“, poruchu koncentrace i špatnou náladu.
  • Díky zvýšené citlivosti i sklonu ke kožním zánětlivým projevům raději odsuneme návštěvu kosmetičky a depilaci si naplánujeme na jiné období.
  • Dostatečný příjem hořčíku pozitivně ovlivňuje PMS – tedy optimální potravou jsou sezamová a dýňová semínka, ořechy, pšeničné klíčky, banány (a malý kousek čokolády).
  • K zmírnění bolestí je možné použít analgetika, ale raději si neberme Aspirin (Acylpyrin) a ostatní léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou, která zvyšuje následující menstruační krvácení.
  • Vyhněme se všem rozhodnutím či nepříjemným aktivitám, které lze odložit. Pravděpodobnost, že v tomto období něco úspěšně vyřešíme bez „bot“, je mizivá. Využijme těchto dní k tomu, abychom v klidu relaxovaly s knížkou nebo u filmové komedie.
  • Kdo má rád pohyb a cvičení (je menší pravděpodobnost, že trpí PMS), může příznaky překonat svým oblíbeným sportem – ale žádné lámání rekordů.
  • Kdo se chce zbavit PMS jednou provždy, ať se zeptá gynekologa na vhodnou antikoncepci. Je známo, že uživatelky hormonální antikoncepce trpí PMS daleko méně než ty, které se jí vyhýbají. Zejména jednofázová antikoncepce udržuje stálé hormonální hladiny v těle, a tudíž odstraňuje hlavní pravděpodobnou příčinu PMS. (Existuje i speciální antikoncepce, obsahující „umělý progesteron“ drospirenon, který zabraňuje hormonálně podmíněnému zadržování vody v těle, a tím výrazně zmírňuje PMS.)

Vysněný dlouhý cyklus

Pokud užíváte hormonální antikoncepci, a přesto si s vámi PMS zahrává, pak zkuste zrušit pauzu mezi jednotlivými baleními a užívejte v tzv. režimu dlouhého cyklu, tj. 3–6 balení bez přestávky. Hormony budete mít v „lajně“ a PMS bude bez šance. Navíc „přirozené“ (bifázické) hormonální výkyvy jsou pro ženu ze zdravotního hlediska méně výhodné než stabilní množství hormonů v krvi.

Užívání bez pauzy doporučují i světoví odborníci a využívá se této metody i v terapii některých onemocnění (například endometriózy, nadměrného krvácení a chudokrevnosti z nadměrného krvácení, bolestí při menstruaci atp.) Je pouhou pověrou, že menstruační krví se tělo očišťuje, k tomu slouží jiné orgány (ledviny, játra, plíce...).

Pro užívání v dlouhém cyklu jsou vhodné pilulky „jednobarevné“, obsahující stejné množství hormonů po celou dobu cyklu i antikoncepční náplast (bez pauzy se nalepí první náplast z dalšího balení).

Připravilo www.hledamzdravi.cz