Slunečná ale chladná a větrná rána - tak zrádný bývá podzim. Pokud je venku sychravo a deštivo, přirozeně před odchodem z domova přidáváme vrstvy oblečení a do hry se dostávají i šátky na odhalený krk. Probudíme-li se ale do krásného slunečného rána, často oblečení podceníme a nečekaně studený vítr si pak brzy vybere svou daň v podobě zanícených průdušek. Vyzkoušejte letos jako první pomoc sílu bylinek!

Zánět průdušek – bronchitida

Probouzíte se s bolestmi na hrudi, vytrvalým kašlem nebo dokonce již vykašláváte a trápí vás i teplota? Potom se s největší pravděpodobností potýkáte se zánětem průdušek. To není na podzim bohužel vůbec nic neobvyklého. Právě průdušky jsou totiž velmi citlivé a to zejména v podzimním a zimním období, kdy ve vzduchu poletují nejrůznější chřipkové viry. Pokud se u vás projevují příznaky zánětu průdušek, na nic nečekejte a vyhledejte pomoc lékaře. Je téměř jisté, že s touto diagnózou si pár dní poležíte, nepříjemný kašel totiž ustupuje teprve po pěti až deseti dnech. Dopřejte si odpočinek, spánek, vitamíny, dostatek tekutin a řiďte se pokyny lékaře. Součástí podpůrné léčby by určitě měly být i bylinky.

Bylinky pomáhají lidem již dlouhá staletí, babky bylinkářky s nimi v minulosti léčily každý zdravotní problém, protože dostupnost léků byla dříve téměř nulová. Jednoduše řečeno, bylinky jsou trend, který by neměl vymizet z našich lékárniček ani v dnešní době. V letních měsících jsou v podstatě všudypřítomné, lidé si je pěstují doma v květináčích, zahrádkách nebo je sbírají přímo na rozkvetlých loukách. Výhodou a zároveň dobrou zprávou je, že dnes jsou bylinky volně dostupné i v supermarketech, zejména v podobě čajů. Jak si vybrat ten správný?

Klasiku nahraďte funkčním čajem

Pokud vás již bolest průdušek zaskočila, zapomeňte na klasické čaje. Ty jsou vhodné spíše na zapití oběda, než jako pomoc pro zanícené průdušky. To, co hledáte, je skutečná síla bylinek a jejich správná kombinace - tzv. funkční čaje. Pojem „funkční“ znamená, že kombinace bylinek na daný problém je míchaná odborníky a obsahuje několikanásobně více bylinek než klasický čaj. Tím se podstatně zvyšuje příznivý účinek čaje, čím více bylinek, tím lépe. Výhodou je nejen účinek, ale i skvělá chuť a vůně bylinek. Jaká je však ideální kombinace na pomoc našim průduškám?

Vsaďte na lipový květ!

Jednou z hlavních přísad funkčního čaje zaměřeného na průdušky je květ lípy malolisté.  Ten se využívá zejména při zánětech dýchacích cest, nachlazení či angíně. Květy lípy podporují i činnost dýchacího systému a přirozenou obranyschopnost organismu. Čaj, jehož základem je lipový květ, vám usnadní vykašlávání a zmírní nepříjemný dráždivý kašel. Aby byl čaj ještě účinnější, je možné do něj zakomponovat ještě několik dalších bylin, které pozitivní účinek zdvojnásobí. Vytvořit správnou kombinaci není tak jednoduché, proto se nechte inspirovat ověřenými ingrediencemi.

Mezi bylinky, které napomohou květům lípy se zanícenými průduškami, patří anýz, mateřídouška a fenykl obecný, který spolu se šalvějí podporuje i imunitní systém a usnadňuje vykašlávání. Kombinaci bylinek pak doplňuje ještě tymián, který působí protizánětlivě, a máta peprná, která posiluje obranyschopnost organismu. Toto složení je při bolesti průdušek doslova „trefa do černého“.

Pokud nejste zrovna „bába kořenářka“ a kombinování bylinek je vám cizí, vyzkoušejte funkční čaj PICKWICK Herbalis Průdušky s lipovým květem. Ten obsahuje všechny bylinky, které na oslabené průdušky potřebujete a navíc i skvěle chutná a voní. Unikátní složení tohoto čaje s nejvyšším podílem bylinek vás dostane svou silou, která je ukryta v jednom malém sáčku. „Funkční čaj s obsahem lipového květu, vám usnadní vykašlávání a zmírní dráždivý kašel. Vysoký obsah fenyklu a tymiánu zvyšuje pohyblivost řasinek v dýchacích cestách, které způsobují uvolňování hlenů a působí také protibakteriálně,“ uvádí MUDr. Janka Tóthová, praktická lékařka.

čaj

Funkční čaje jsou dobrou prevencí proti různým problémům a patří do každé domácí lékárničky.  Podat pomocnou ruku vašemu organismu může totiž i příroda. Funkční čaje PICKWICK Herbalis Nachlazení se zázvorem, Průdušky s lipovým květem, Zažívání s extra silnou mátou a letošní novinku PICKWICK Herbalis Urologický s brusinkami najdete v obchodech. Více informací získáte na www.pickwick.cz.

Funkční čaj PICKWICK Průdušky s lipovým květem je k dostání v běžné maloobchodní síti za doporučenou cenu 45,90 Kč.