Překotný porod má mezi porodníky jasnou definici. Je to spontánně probíhající porod, který trvá méně než dvě hodiny. Od prasknutí plodové vody do narození miminka ale často zbývají jen desítky minut, během nichž není možné stihnout dojet do porodnice. Proto je lépe, než rodit na cestě, zůstat na místě a okamžitě zavolat záchrannou službu.
5acf344092851obrazek.png

Jak poznat překotný porod?

Z ničeho nic se dostaví opravdu silné a rychle za sebou jdoucí kontrakce, někdy úplně bez pauzy, které nutí k porodnímu tlačení. To bývá někdy zaměňováno s potřebou „na velkou“, proto se někdy stane, že se miminko narodí do záchodové mísy. V takovém případě se nikdy nevydávejte do porodnice, ale volejte záchrannou službu.

PRVNÍ POMOC PŘI PORODU V TERÉNU

Ne vždy se podaří dojet do porodnice včas. Pokud se i vám přihodí, že budete muset porodit mimo nemocnici a dohled odborníků, postupujte podle následujících rad, které pro případ nouze sestavila Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, a jsou doplněné o rady MUDr. Petra Kováře, gynekologa a vedoucího lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal.

  1. Pokud je již porod v běhu, je důležité zachovat rozvahu. Vždy volejte záchrannou službu na tísňovou linku 155 a postupujte podle rad operátorky. Připravte se na to, že od vás bude chtít vědět například to, v jakém týdnu těhotenství se rodička nachází, jak časté a silné jsou kontrakce, zda odtekla plodová voda a podobně.
  2. Do příjezdu záchranné služby by měla zůstat rodící žena v klidu, teple a měla by si zvolit vhodnou polohu. Ale pozor! „Při porodu může dojít ke chvilkovým ztrátám paměti, mdlobám a rodící se dítě by při pádu matky ze stoje či sedu mohlo být ohroženo,“ varuje MUDr. Petr Kovář.
  3. Snažte se zajistit co nejlepší hygienu, pokud je to možné umyjte si ruce a připravte nejčistší dosažitelnou podložku (ručník, prostěradlo,…). Abyste předešli infekci, snažte se co nejméně sahat do rodidel.
  4. Při kontrakcích pozor na to, aby rodička netlačila předčasně, ale bolest se snažila překonávat klidem a pomalým dýcháním. Tlačit může až při prořezávání hlavičky, jinak hrozí zbytečná porodní poranění. Rodičky i miminka. „Snažte se netlačit hned, jakmile ucítíte nutkání. Zkuste se prodýchat, mělce a krátce, abyste porod zpomalila a zabránila tak riziku nitrolebečního krvácení u miminka. To by mohl způsobit rychlý průchod dítěte porodními cestami,“ vysvětluje MUDr. Petr Kovář s tím, že aby nedošlo k poranění hráze, je třeba snažit se tlačit prsty na tuto oblast. To může zároveň ochránit hlavičku rodícího se plodu.
  5. Pokud je porod bez komplikací, většinou proběhne sám za naší minimální asistence. Dítě netahejte násilím, po porodu hlavičky vyčkejte zevní rotace, během následujícího stahu se narodí raménka a tělíčko. „Pokud se stane, že má děťátko omotanou pupeční šňůru okolo krku, zasuňte prst pod šňůru a jemným tahem ji přetáhneme okolo krku, resp. přes hlavičku. Protože se na toto přijde (bez lékařských přístrojů) zpravidla až ve chvíli, kdy je již hlavička miminka porozená, je vhodné dítě porodit celé co nejdřív,“ radí MUDr. Petr Kovář.
  6. Děťátku zajistěte „měkký dopad“. Můžete je podržet na předloktí s obličejem níže než tělo, aby z dýchacích cest odtekly zbytky plodové vody a hlenů. Ale pozor! Dítě je mokré a klouže, mohlo by vám upadnout! Co nejdříve ale miminko důkladně zabalte, aby neprochladlo. „Je ale třeba zabalit i hlavičku, ovšem kromě obličeje, abychom mohli sledovat dýchání. Zabalené miminko položte mamince na tělo,“ zmiňuje MUDr. Petr Kovář.
  7. Děťátko je zatím spojeno s maminkou pupeční šňůrou, která několik minut po porodu ještě tepe. Není třeba spěchat s přestřižením pupečníku. Po dotepání podvažte pupečník na dvou místech improvizovanou tkanicí nebo třeba dvěma kapesníky. Přestřižení mezi podvazy nechte na záchranářích, jsou-li na cestě. „Jakmile pupečník zcela dopulsuje, pak jej ve vzdálenosti asi 20 cm od bříška dítěte podvažte na dvou místech vzdálených od sebe asi deset centimetrů. Tato místa ale musí být utažená co nejvíce, protože jinak může dojíti k vykrvácení dítěte,“ popisuje MUDr. Petr Kovář.
  8. Pokud porodíte placentu, uchovejte ji například v igelitovém obalu pro zdravotníky, kteří zkontrolují její celistvost. „Porod placenty proběhne většinou zcela spontánně do přibližně půl hodiny po porodu dítěte, tudíž opět za šňůru nijak netaháme apod.,“ dodává gynekolog Petr Kovář.

Může se to stát i vám?

Ano, odborníci bohužel nedokáží s jistotou říci, kterou nastávající maminku překotný porod potká. Více ohroženy jím jsou ale ženy, které nerodí poprvé. Další indicií může být nedostatečný uzávěr děložního hrdla, silné děložní stahy, nebo třeba malé miminko.

Jaké hrozí riziko při překotném porodu?

Vinou příliš rychlého porodu častěji dochází k poraněním hráze, pochvy nebo i děložního hrdla. Kvůli velmi silnému tlaku vyvíjenému na miminko může dojít k poranění hlavičky a vzniku nitrolebečního krvácení. Hrozí například také přetržení pupečníku a nižší hladina kyslíku.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama