Je to porod, který probíhá nad očekávání rychle. V naší době, kdy obstarání dopravního prostředku bývá většinou snadné, lze obyčejně i při rychlém porodu převézt rodičku včas na porodnické oddělení.
Překotný porod se vyskytuje jenom ojediněle, nemějte z něho strach! Navíc si buďte vědoma toho, že vy, která jste přečetla tuto knížku, máte tolik vědomostí, že byste dokázala překotný porod zvládnout, i kdyby se vám nepodařilo do porodnice přijet včas.

Uvědomte si, že při překotném porodu probíhá vše normálně; odchylka je pouze v tom, že se dítě rodí rychle.
Nejdůležitější je zajistit, aby se rychle rodící dítě neuhodilo o zem. Proto je třeba, jakmile byste ucítila nutivé děložní stahy, pokud možno rychle se položit na bok na měkkou podložku.
Je také třeba, abyste se rukama nedotýkala rodidel. Tuto zásadu je nutno dodržovat při každém porodu, tedy i při porodu překotném. Jde totiž o to, abyste rukama nezanesla choroboplodné bakterie do rodidel; dostavil by se horečnatý průběh šestinedělí.

Dítě se má při překotném průběhu porodu zachytit do čisté látky, například do ručníku, podle toho, co čistého je právě po ruce.
Nezačne-li dítě po porodu samo křičet, je nutné je opatrně dát do polohy hlavou dolů, aby mu z úst vytekla plodová voda. Nezačne-li křičet ani potom, je třeba mu vytřít plodovou vodu z úst, nejlépe čistým suchým kapesníkem.
Pak je třeba se postarat o pupečník, nesmí se silou vytahovat z rodidel.
Nejdříve musíte pupečník podvázat, a to na dvou místech. Nejlépe se k tomu hodí místo přibližně uprostřed pupečníku. Pak teprve můžete pupečník přestřihnout, jinak by jeho konce silně krvácely.

Dítě je třeba přikrýt čistou látkou, aby neprochladlo. Mělo by ležet na boku, aby mohla dál odtékat plodová voda z úst.
Kdyby se snad stalo, že by nebyly po ruce nůžky, bylo by vhodné nechat dítě spojené pupečníkem s lůžkem a počkat, až se samo odloučí.
Trvá to někdy až půl hodiny, ale pak vyjde z rodidel samo.
Pak je třeba, aby někdo co nejrychleji přivolal porodní asistentku nebo lékaře, nebo rovnou sanitní vůz k převozu na porodnické oddělení.

Z publikace Budeme mít děťátko od autora Stanislava Trči