Po všeobecně kladně přijímaném období zvaném babí léto, přicházejí obvykle dny a týdny, kdy se na nás sluníčko neusměje a neusměje. Je v lepším případě pošmourno, většinou však prší, dny, i tak nepříliš dlouhé, se zdají být ještě mnohem kratší, a spolu s kapkami deště se na nás snáší i podzimní splín.

Takové chmury většině z nás dokáží docela znepříjemnit život – najednou máte pocit, že se vám nic nedaří, nemáte žádné nápady, cítíte se unaveně a do ničeho, ale vůbec ničeho se vám nechce. Navíc pohled ráno do zrcadla naznačuje, že s vámi asi není něco v pořádku, a ani krabička s barvou na líčka neposkytne příliš účinnou pomoc.

A přitom i v tomto období najdete všelijaká potěšení pro tělo i duši, která vás spolehlivě povzbudí a vrátí vám zase chuť do života – nebo aspoň do následujícího dne. Stačí jen trošku se zamyslet nad tím, co vlastně s sebou podzim přináší a plně toho využít, když už máte pocit, že vás ty chmury umoří.

Jednou z možností je vyrazit do lesa, tedy pokud zrovna nelije jako z konve. Jemné mrholení a mlha nejsou na závadu, spíš naopak. Teple se oblečte, pořádně obujte, něco k snědku a termosku s teplým čajem určitě unesete, a s osobou vaší duši milou se vydejte do lesa, kam chodíte většinou jen za hezkého a teplého počasí. Košík na houby můžete vzít s sebou, v tomto období se dá v lese stále něco najít, ale pokuste se neproměnit tento výlet na pátračsko-sběračskou akci, prostě jen tak courejte mezi stromy a podle chuti si povídejte nebo taky klidně v souznění duší mlčte. Po pár hodinách brouzdání ve spadaném listí, nejlépe až se soumrakem, se vraťte domů. Uvidíte, že teplo, které na vás dýchne, budete vnímat úplně jinak, než když se vracíte třeba z práce. Dejte si teplou koupel s vůní, kterou opravdu milujete, a to by v tom byl čert, abyste se necítila lépe.

Pokud zrovna příroda není vaše hobby a jste naopak člověk, který nevytáhne paty z města, jak je rok dlouhý, zkuste si udělat hezky v duši návštěvou zajímavé výstavy. Ne snad, že by v galeriích obvykle panovalo bujaré veselí, ale jsou to místa, kde panuje příjemná atmosféra a – většinou – nějaká milá paní, která vám ráda poskytne více či méně zasvěcený výklad. Opravdu to není špatný pocit, uprostřed uplakaného odpoledne vstoupit do prostor dýchajících teplem, tichých a vydatně osvětlených, zapomenout na všední problémy a začít vnímat vystavené objekty. Zkuste a uvidíte, že hodinka či dvě takto strávené vás povzbudí a povznesou na duchu.

Zatím nic, co by bylo pro vás? Tak zkuste využít jiné podzimní vyražení, ačkoli, a to přiznávám bez mučení, tohle je dostupné spíš jen krajově. Právě teď přichází období, kdy se začnou ochutnávat mladá vína, a konec konců, mnohdy nejenom mladá. Nejste-li zrovna nepřítel tohoto moku, a máte možnost se na takový košt vypravit, neváhejte ani minutu. Nejde rozhodně o akci, kde se zpijete pod obraz, ani obvykle nehrozí, že se ve společnosti podroušených osob ocitnete. Ovšem, na rozdíl od výpravy do lesa, kdy můžete v tichosti rozjímat jen s jednou osobou na světě, v tomto případě je lépe domluvit se s přáteli. Abyste si takové odpoledne nebo večer dobře užila, nezapomeňte se pořádně najíst, vzít si pohodlné boty – celou dobu budete pravděpodobně popocházet a postávat – a pamatovat si, že všeho moc škodí – to abyste neměla druhý den nepříjemnou kocovinu.

Je-li pro vás výprava za vínem příliš komplikovaná, nabízí se další z podzimních lákadel pro mlsné jazýčky – martinské husy a zvěřina. Pokud si zrovna nehlídáte linii moc přísně, a to byste snad v tomto období nemusela, do plavek je daleko a zimní oblečení leccos milosrdně skryje, něco takového určitě ochutnejte. Nejlépe opět se společností, se kterou byste vyrazila na ochutnávku vína. Ono ani posezení v příjemné útulné hospůdce vaší náladě nepřitíží.

A pokud zrovna nechcete vystrčit nos z domu a chmury vám zaplavily duši? Pro tyto dny mám vlastní spolehlivý recept. Udělám doma hodně “útulno”, zapálím svíčky ve svícnech, nachystám něco dobrého k snědku a podle nálady a denní doby nachystám konvici dobrého čaje nebo láhev ještě lepšího vína, a snažím se užít si toho se všemi, kteří jsou zrovna doma.

Tohle všechno jsou mnou a mými kamarádkami vyzkoušené metody, nepříliš komplikované a finančně i časově nenáročné. Pochopitelně můžete dělat spoustu jiných věcí, třeba jít častěji plavat nebo cvičit, dopřát si saunu či masáž, odjet za sluncem do krajů teplejších, než jsou ty naše, pořídit si nový účes, obnovit šatník nebo cokoliv jiného, co vás potěší. Nicméně, máte-li i svůj zaručený způsob, jak zahánět podzimní splíny, možná je právě teď ta správná doba jej využít. Vždyť za pár neděl vypukne předvánoční šílenství, a to pak na nějaké chmury nebudeme mít nikdo moc času.

Reklama