Chřipková epidemie, která Česko v posledních dnech svírá, je sice nepříjemným doprovodným jevem zimní sezony, ale zanedlouho viry opustí každého z nás a my se pomalu začneme vracet do běžného denního režimu. Za jak dlouho po odeznění příznaků nemoci je vhodné začít cvičit a věnovat se svému koníčku na plno? Tuto otázku jsme řešili za vás...
Chřipka, bolest svalů, únava, teplota, totální vyčerpání organismu… všechny tyto nepříjemné projevy chřipky, která momentálně v podobě epidemie svírá Česko, pocítilo na vlastní kůži mnoho z nás. Někteří už ale pomalu nabírají zpátky své síly a zanedlouho opět najedou do obvyklých, zajetých kolejí. Ti z nás, kteří navíc sportují, určitě řeší otázku, kdy je po nemoci vhodné se svému koníčku začít věnovat naplno. Je nutné svému tělu dopřát delší rekonvalescenci, nebo můžeme pár dní po odeznění všech příznaků onemocnění začít se sportem zcela naplno? Na to jsme se zeptali za vás…
Na přelidněná fitness centra na chvíli zapomeňte
„Po každé nemoci je tělo přirozeně oslabené. Tudíž bych hlavně doporučil, aby se osoby minimálně po dobu jednoho týdne, kdy veškeré projevy onemocnění odezní, vyhýbaly společenským prostorám, kde se nachází větší koncentrace osob. Docházení do fitness center není zrovna tím nejlepším, co bychom mohli pro náš, stále ještě oslabený organismus udělat,“ upozorňuje MUDr. Jiří Špeta, který se zabývá tělovýchovným lékařstvím.
„Pokud je člověk zvyklý pravidelně sportovat, průběh jeho nemoci, jež se projevuje bolestí svalů a celkovou únavou, je mnohem výraznější než u osob, které nejsou na pravidelný pohyb zvyklé, jeho tělo totiž vyžaduje svůj pravidelný přísun endorfinů, který v danou chvíli nedostává. Takový člověk by se tedy měl v rámci rekonvalescence rozhodně vracet ke své oblíbené sportovní aktivitě, ale opravdu velmi pozvolna.“
Nejlepší rekonvalescencí je chůze
Pan doktor všem osobám bez rozdílu fyzické kondice doporučuje návrat k pohybu ideálně pobytem na čerstvém vzduchu v podobě chůze. „Chůze je pro naše tělo nejzdravějším a nejpřirozenějším pohybem, proto věřte, že v rámci rekonvalescence odvede dobrou službu i pro nás všechny. Procházky, jejichž intenzita a vzdálenost se bude postupně zvyšovat, jsou ideální. Nejprve začněte krátkými, například půlhodinovými vycházkami a postupně svůj pobyt na čerstvém vzduchu prodlužujte. Pokud nenastanou žádné komplikace, po sedmi dnech mohou sportovněji ladění jedinci přidat i běh. Pokud neodoláte, fitness centrum a studiové lekce bych začal navštěvovat až 14 dní po odeznění nemoci,“ uzavírá doktor Špeta.
Běžný režim nasaďte po 2 až 3 týdnech
Jeho slova nám potvrdila i fitness instruktorka Bc. Tereza Mičínová. „Cvičení ve fitness centrech osobám po nemoci zásadně nedoporučuji. V rámci rekonvalescence je nejzdravější pohyb na čerstvém vzduchu, který udělá pro naše oslabené tělo nejlepší službu. Pokud venku zrovna nevládne počasí na procházku, či nemáte z pracovních důvodů čas, zacvičte si lehké nejprve protahovací cviky doma, ale rozhodně nenavštěvujte studiové lekce, vaše imunita je první týden po nemoci zcela oslabena. Jezte hodně vitaminů a k běžnému cvičebnímu režimu se vraťte postupně do dvou až třech týdnů. Pokud tělo zbytečně rychle zatížíte, je vysoká pravděpodobnost, že opět podlehnete nějaké viróze. Dopřejte vašemu tělu klid a čas, ocení to,“ ukončuje své doporučení paní Mičínová.
Oběma odborníkům děkujeme za užitečné rady a nám, rekonvalescentům, nezbývá nic jiného než vyrazit na čerstvý vzduch!
Nový komentář
Komentáře
Já cvičím už zhruba půl roku i přes tuto zimu (chodíme s holkama do tělocvičny k nám kousek od baráku) a i v této zimě jsem fit. Můj tajný recept je jen v echinaceových kapkách od Imunitu, které poctivě užívám.
Skvělé rady, které se mi momentálně velice hodí, jsem po chřipce.