Těhotenství a následný porod ženské tělo hodně změní. I když konkrétní změny a jejich rozsah jsou značně individuální. Děloha a děložní čípek se postupně vracejí do normální velikosti. Na libidu se podepisuje kojení i hormonální změny a záleží samozřejmě i na tom, k jakým poraněním došlo v oblasti intimních partií, jak moc je žena šitá apod. Obecně se doporučuje počkat se sexem šest týdnů. Pár od páru je to ale jiné.

wo.jpg
Foto: Shutterstock

Zatímco některé ženy se cítí připravené dříve, jiné potřebují mnohem více času. Vždy je ale dobré nechat si to posvětit od lékaře, protože příliš brzký návrat k sexu může zvyšovat riziko poporodních komplikací, jako je krvácení nebo infekce.

Překážky v sexu mohou být ovšem nejen fyzické. „Velmi častým problémem v intimním životě žen po porodu je, že žádný intimní život nemají. Podepisuje se na tom většinou non stop péče o miminko, případně i o starší sourozence. Na konci dne jsou unavené a frustrované a na sex jim nezbývá energie,“ uvádí porodní asistentka a laktační poradkyně Simona Šebková.
 
Další častý problém je podle ní na straně muže a označuje se jako takzvaný Madonin komplex. „Muž pohlíží na ženu více jako na symbol matky než milenky. Případně se může na psychice partnera odrazit zážitek z porodu. Proto je důležité si s partnerem předem stanovit, jestli se opravdu cítí na to být u velmi choulostivých momentů,“ radí porodní asistentka. Ta dále mezi psychickými překážkami sexu po porodu uvádí neschopnost ženy se kvůli traumatu z uvolnit.

Sexem po prvním porodu se zabývala například anglická studie z roku 2005. Z výsledků vyplývá, že do šesti měsíců po porodu mělo sex 89 % párů, přičemž v průběhu prvních tří měsíců mělo v této oblasti problémy 83 % žen, po šesti měsících jich bylo 64 %. Mezi nejčastější problémy patří vaginální suchost, ztráta elasticity, únava, malá chuť na milování, bolesti či krvácení.

Zkušenosti žen:

„Po porodu jsem byla hodně nadržená, takže jsme s manželem počkali jen čtyři týdny, a ne doporučovaných šest. Na stolku jsem měla připravený lubrikační gel, ale nakonec nebyl potřeba. Bála jsem se, že to bude poprvé bolet, ale nebolelo, dokonce to bylo ještě lepší než před porodem,“ svěřuje se Barbora.

Jinou zkušenost má Adéla: „Po prvním porodu jsem byla hodně šitá. Na sex jsme se vrhli až po dvou měsících, ale stejně trval jen chviličku. Hrozně mě to bolelo, trochu jsem krvácela a bohužel bolest u mě přetrvala docela dlouho. Zlepšilo se to až po roce. Po druhém porodu to bylo o poznání snazší. Bolest jsem cítila jen měsíc,“ uvádí.

Erika čekala o něco déle. „Po porodu jsem na sex neměla chuť půl roku. Manžel byl naštěstí trpělivý a počkal. Několik prvních milování bolelo. Asi i proto, že jsem nebyla dostatečně vlhká. Pořídili jsme lubrikační gel a manžel to začal pomalu zkoušet rukou. Po několika pokusech se to zlepšilo a potom už jsme se milovali normálně. Zpětně myslím, že mě držel zpátky i strach, a proto nám to zpočátku dost dobře nešlo,“ vzpomíná.

wos.jpg
Foto: Shutterstock

Jak na sex po porodu, aby se brzy vše vrátilo do starých, nebo dokonce lepších kolejí:

Jděte na to pomalu a komunikujte – nespěchat je základ. Muž by měl partnerku respektovat a nedorážet na ni, pokud se ještě necítí připravená. Sex po porodu nemusí být o tom, že si lehnete a přetrpíte to, abyste udělala partnerovi radost. Mluvte s ním otevřeně o tom, co vám je a není příjemné a nebojte se říct, že chcete ještě počkat.

Připravte si lubrikační gel – kvůli možné vaginální suchosti je dobré mít po ruce lubrikační gel. Volte raději ten na vodní bázi, olejové mohou dráždit.

Posilujte pánevní dno – pokud máte po porodu problémy s inkontinencí nebo jen cítíte, že jste dole ochablá, není od věci zařadit cviky na posílení pánevního dna.

A co dalšího radí porodní asistentka Simona Šebková? „Základem je komunikace s partnerem a to, aby žena naslouchala svému tělu a do ničeho se nenutila. Při problémech na fyzické úrovni je možné po úplném zahojení zkoušet najít pohodlnější polohy. Pokud jde spíše o psychický blok, zkoušejte se intimnostem věnovat krůček po krůčku, jako by to bylo poprvé. Můžete zhasnout světla a začít jen tím, že vedle sebe budete ležet nazí. Postupně se můžete začít dotýkat a mazlit,“ doporučuje.

Pokud se intimní partie hojí špatně a dlouho, žena by tuto skutečnost měla konzultovat se svým lékařem. V případě dlouhotrvajícího psychického bloku a nevyhovující komunikaci mezi partnery je podle porodní asistentky dobré se po několika týdnech nezdaru obrátit na psychologa či sexuologa. 

Zdroje: Healthline, Online Library, respondentky redakce, Mayo Clinic, porodní asistentka a laktační poradkyně Simona Šebková

Čtěte také: