Kamenna-brana-v-Broumovskych-stenach-Josef-Ptacek-.jpg
Foto: Broumovské stěny, foto Josef Ptáček, se souhlasem Josefa Ptáčka

Za výhledy do Orlických hor
Cyklovýlet odstartujte z náměstí v Novém Hrádku směrem k poutnímu místu Rokole. Po osvěžení ze zdejší studánky pokračujte proti proudu říčky Olešenka a pak odbočte směrem do obce Sněžné ke kapli svaté Panny Marie Sněžné. Okolo kapličky Panny Marie v Polomu šlapejte do Olešnice v Orlických horách, kde si v infocentru vyzvedněte razítko a průvodce Cesta za králem permoníků, který vás dovede až k rozhledně na Feistově kopci.

Stejnou cestou přes Olešnici se vraťte na Jiráskovu cestu a pokračujte přes Zelinkův mlýn k původní větrné elektrárně, dnes infocentru s rozhlednou Šibeník. Až dorazíte do cíle, můžete se vydat ještě na nedalekou zříceninu hradu Frymburk.

Po Hradecku nejen za tradicemi
Trasa začíná u Divadla Drak. Odtud se vydejte kolem malšovického Všesportovního stadionu do Městských lesů, kde se můžete občerstvit nebo zchladit v areálu Stříbrného rybníka. Pokračujte přes Běleč nad Orlicí až do Podorlického skanzenu v Krňovicích, jediného muzea tohoto typu na území Královéhradeckého kraje.

62f0d4905d157Uvodni-foto-Podorlicky-skanzen-Krnovice-Ondrej-Littera-1-.jpg
Foto: Podorlický skanzen Krňovice, Cyklopecky - Ondřej Littera, se souhlasem Cyklopecky

Další zastávkou jsou Třebechovice pod Orebem a unikátní muzeum s Proboštovým betlémem. Z Masarykova náměstí šlapejte přes Librantice a Černilov do Smiřic. Zde nevynechte Kapli Zjevení Páně. Ze Smiřic vás čeká pohodlná cesta podél Labe zpět do Hradce. Pokud vám zbyde čas, navštivte Muzeum východních Čech.

Broumovskem po stopách Dientzenhoferů
Okruh začněte v klášterních zahradách, případně se vydejte na jednu z tematických prohlídek Kláštera Broumov. V prvním patře opatského křídla sídlí také Muzeum Broumovska. V areálu byste neměli opomenout ani klášterní kavárnu Café Dientzenhofer. Pokračujte kolem kostela sv. Václava, nejmenšího z kostelů tzv. broumovské skupiny, a dřevěného kostelíku Panny Marie, nejstarší celodřevěné sakrální památky ve střední Evropě. Přes Křinice projeďte krásný úsek pod Broumovskými stěnami dál do Božanova, Otovic a Šonova.

broumov.jpg
Foto: Broumovské stěny, Shutterstock

Téměř na konci trasy se můžete zastavit také v Pivovaru Broumov. Nechte si tu orazítkovat svoji hrací kartu, a když vám vyjde čas, zúčastněte se i komentované prohlídky s degustací nebo navštivte Muzeum pivovarnictví.

Zdroj: Brožurka Cyklopecky - Křížem krážem létem, Cyklopecky Východní Čechy, Turistický portál Královéhradeckého kraje

Reklama