Nadváha a obezita se bez nadsázky dají považovat za epidemii třetího tisíciletí, která už pár desítek let představuje zásadní zdravotní problém. Tím hůř, že proti ní neexistuje žádná pilulka. Cesta k vyléčení je obtížná a s ohledem na stádium nemoci i časově náročná. Lékem je důslednost, trpělivost a sebekázeň, které nekoupíte v žádné lékárně, podpůrným prostředkem pak víra ve vlastní schopnosti i v případě, kdy váha stagnuje. Zbavit se tukových polštářů zkrátka „bolí“, a ať vám v nejrůznějších reklamách tvrdí cokoli, bez práce a nasazení to zkrátka nepůjde.
Foto: Shutterstock
Tuk se v těle hromadí různým způsobem. Jeho rozložení souvisí s více faktory, zejména ale s pohlavím, genetickými předpoklady, věkem a celkovým typem postavy. Nejzáludnější je tzv. viscerální tuk, který se hromadí okolo životně důležitých orgánů především v oblasti břicha. |
Ukrytý strašák
Nejobávanější oblastí v souvislosti s hromaděním tuku v těle je dutina břišní. Právě tady se kumuluje tzv. viscerální tuk, který je v porovnání s klasickým podkožním tukem daleko rizikovější. Vykazuje vyšší prozánětlivou aktivitu, obklopuje a může utiskovat důležité tělesné orgány a často proniká i do míst, kde nemá co dělat. Mimoto zvyšuje riziko rozvoje diabetu II. stupně, aterosklerózy, řady zánětů a mnoha dalších závažných onemocnění včetně metabolického syndromu. Viscerální tuk je navíc jen těžko měřitelný a nebývá ani přímo závislý na množství podkožního tuku v oblasti břicha. Jinými slovy – i relativně štíhlá osoba může spadat do rizikové skupiny ohrožené vyšším podílem nitrobřišního tuku.
Existují dva základní typy obezity: gynoidní (tzv. hruška) a androidní (tzv. jablko). Vyšší zdravotní riziko představuje druhý v pořadí, protože právě tady dochází k nepřiměřenému hromadění tuku v oblasti břicha. Zdravotní rizika tohoto typu obezity jsou značná, protože jde o metabolicky velmi aktivní tkáň, za jejíž podpory vzniká a rozvíjí se řada výše zmiňovaných onemocnění. |
Měření versus vážení
Viscerální (nitrobřišní) tuk je do určité míry v pořádku. Slouží jako přirozená ochrana důležitých orgánů například proti nárazu. Pokud se ho nahromadí příliš, může být pro zdraví člověka nebezpečný; podobně jako když je ho extrémně málo. Viscerální tuk je uložen hlouběji než tuk podkožní a je gelové konzistence. Ukazatelem jeho množství není ani tak samotná hmotnost jedince, ale jeho míry, resp. obvod břicha. Tedy i jinak relativně štíhlý člověk, má-li kupříkladu ke štíhlým nohám a pažím kulaté, vystouplé břicho nebo široký pas, může patřit k ohroženým osobám.
Při úvahách o tom, zda i vy patříte do rizikové skupiny, mějte na paměti tyto míry: ženy by měly přinejmenším zpozornět, pokud obvod jejich pasu dosáhne 89 a více cm. U mužů je pak limitní hodnota 102 cm. |
Cesta k užšímu pasu
Pravděpodobně vás nepřekvapí informace, že k tomu, abyste dosáhli snížení množství viscerálního tuku, je potřeba přistupovat aktivně a vědomě. Může to znít jako ohraná písnička, nicméně metody jsou obvyklé, známé a pro většinu lidí s nadváhou také nepříjemné. Dobrou zprávou ale je, že postačí už 30 aktivních minut denně a postupná úprava jídelníčku a životního stylu. Aby to tolik „nebolelo“, naplánujte změnu postupně, používejte selský rozum a ptejte se sami sebe, co je (i není) ve vašich silách.
Foto: Shutterstock
Rady na závěr
- Ke svému každodennímu cvičení zařaďte vždy nejprve kardio (svižná chůze, poskoky, běh, jízda na kole či rotopedu, chůze do schodů a podobně). Následně můžete přidat také silový trénink (například posilování s činkami), díky kterému postupně spálíte více kalorií.
- Přemýšlejte o tom, co vkládáte na talíř. Eliminujte vysoce průmyslově zpracované potraviny, jejichž dominantou je vysoký obsah cukru a soli, a naopak zařaďte více kvalitních rostlinných i živočišných bílkovin, zeleniny a komplexních sacharidů (například sladké brambory, fazole a čočka).
- Vyhněte se nárazovým dietám a nepodléhejte líbivým reklamám slibujícím rychlé výsledky bez práce. Všichni víme, že takhle to nefunguje.
- Omezte stres, ačkoli tohle je možná ten nejnáročnější úkol. Mějte však na paměti, že stresový hormon kortizol dokáže navýšit množství nebezpečného viscerálního tuku. V této souvislosti zkoušejte meditaci, hluboké vědomé dýchání a jiné metody k zvládání stresu.
- Dostatečně spěte a mějte každý den alespoň chvilku pro sebe. Tu se snažte vyplnit aktivně a vědomě, nikoli tím, že se usadíte k televizi s miskou chipsů.
Čtěte také:
- Přibíráte na váze, jste unavená a padají vám vlasy? Možná máte problém se štítnou žlázou
- První pomoc při bolesti hlavy. Co mačkat, co snít a co do úst určitě nedávat
Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com, health.harvard.edu
Nový komentář
Komentáře
Sledovat váhu je potřeba kompletně a vědět co přesně za ní stojí. Proto jsem si taky pořídil osobní váhu https://www.comfor.cz/elektro/chytre-zdravi/osobni-vahy/umax-smart-scale-us20e , která dokáže ukázat kompletní složení váhy těla.