Nesprávně zvolená aktovka v kombinaci s nespočtem školních pomůcek v ní je doslova pohromou pro měkké a snadno deformovatelné dětské kosti. Nejsou totiž ještě dostatečně zvápenatělé, takže snadno dochází ke zdravotním potížím. Podle fyzioterapeutů proto velké procento dětí školního věku dostihnou problémy s držením těla, bolestmi hlavy nebo bolestí kloubů. Tomu lze předejít, stačí se při nákupu brašny řídit radami odborníků.

64cccc2e38c95obrazek.png
Foto: Shutterstock

1. Dbejte na váhu

Děti by na zádech neměly nosit větší zátěž než desetinu své váhy. Pokud tedy prvňáček váží 25 kilogramů, měla by jeho aktovka mít maximálně 2,5 kilogramu. Ale už naplněná! Vzhledem k tomu, kolik nezbytností do ní školák musí poskládat, má být samotná aktovka co nejlehčí. Rozhodně tedy nekupujte těžší než 1 200 gramů, to je podle odborníků ještě tolerovatelné maximum. Naštěstí existují i takové, které váží i kolem 800 gramů.

2. Myslete na ergonomii

Aby aktovka zatěžovala dětskou páteř co nejméně, měla by mít speciálně vyztužená, ergonomicky tvarovaná záda. Ta nejen že pomohou lépe rozložit váhu zavazadla, ale také zajistí dostatečné odvětrávání. Zvláště když je materiál prodyšný. Některé aktovky mají dokonce možnost nastavení celého zádového systému podle aktuální výšky dítěte.

  • Ještě lépe rozložit váhu pomůže, když aktovka disponuje i hrudními a bederními popruhy.

3. Zvolte dostatečně široké ramenní popruhy

Aby se váha batohu dítěti nezařezávala do ramen, měly by být ramenní popruhy dostatečně široké – minimálně 4 centimetry. A také nastavitelné (i na dítě v zimní oblečení) a polstrované.

  • Pozor, aby se popruhy při zatížení samovolně neprodlužovaly. Uchycení nastavení musí být dostatečně pevné.

4. Vsaďte na pevnou konstrukci

Pro nejmenší školáky je vhodnější pevná aktovka, která se netvaruje podle obsahu uvnitř. Pokud má pevné dno a navíc i nožičky, snadno ji lze někam postavit, navíc se tolik nezašpiní. Aby se dala snadno čistit a nepromokla, zvolte i správný materiál.
Vhodně polstrovaný batoh doporučují fyzioterapeuti nejdříve od 3. třídy.

5. Myslete na bezpečnost

Dítě by mělo být v silničním provozu pro řidiče co nejviditelnější. To zajistí dostatek kvalitních reflexních prvků, ideálně umístěných ze všech stran aktovky – i na ramenních popruzích. Odborníci také kvitují, pokud je i samotná aktovka v signální neboli svítivé barvě.

6. Nepodceňte důležité doplňky

Kromě zásadních parametrů by měla aktovka nabídnout školákovi také snadnou manipulaci.

  • Pro přenášení v rámci školy poslouží pevné, dobře tvarované ucho.
  • Dítě by nemělo mít problém s jejím otvíráním – to raději předem vyzkoušejte.
  • Zkontrolujte také praktické a přehledné členění aktovky. Prostor pro těžší učebnice by se měl nacházet co nejblíže zádům, neměly by chybět bezpečně uzavíratelné kapsičky na nezbytnosti (klíče, peněženka) nebo správně umístěná a vyvážená kapsa na pití, která nebude zatěžovat aktovku k jedné straně.

7. Nezapomínejte na přání dítěte

Když si vybíráte novou kabelku, musí se vám líbit. Děti to mají stejně. Nenuťte jim za každou cenu aktovku, která není podle jejich gusta. Nechte jim při výběru volnou ruku, ale ne tak docela. Předvyberte několik vyhovujících modelů, z nichž si mohou zvolit tu pravou. Hned se budou do školy těšit zase o něco víc.

Školní aktovka musí dítěti správně sedět

Než se pro konkrétní model definitivně rozhodnete, dítěti ho vyzkoušejte. Je to podobné jako s botami – musí mu dokonale padnout, aby nošení nebylo utrpení. Školní aktovka by:

  • neměla šířkou výrazně přesahovat ramena dítěte,
  • měla přilnout k zádům a kopírovat páteř,
  • svým spodkem měla dosahovat maximálně k hřebeni pánevní kosti,
  • vrškem měla být ve stejné výši s rameny,
  • se neměla ramenními popruhy dotýkat krku dítěte.

Zdroj informací: FYZIOklinika, SEVT, dTest

Čtěte také:

Reklama