Foto: Shutterstock
Jen za první čtyři měsíce letošního roku řešili dopravní policisté téměř 30 tisíc nehod. To ale není ani zdaleka součet všech kolizí, k nimž v daném období na silnicích došlo. Lehčí havárie totiž mohou vyřešit řidiči sami. Víte, v jakém případě nemusíte na příjezd hlídky čekat, a za jakých okolností ji přivolat bez otálení?
- Autonehoda skončila poraněním, nebo dokonce smrtí některé z osob? Policii rozhodně přivolejte.
- Bez strážců zákona se neobejdete ani v případě, že po nehodě nebudete schopni obnovit plynulost provozu na dané komunikaci.
- Policie musí k případu vyjet i tehdy, když na místě došlo ke škodě na majetku třetí osoby. Třeba jste při nehodě poškodila zaparkované vozidlo, narazila do domu, poškodila veřejné osvětlení, zbourala „Pražákovi sloupek“ a podobně.
- Vyřešení situace policejní hlídkou je nezbytné i při poškození pozemní komunikace, její součásti nebo zařízení. Jednoduše řešeno – narazila jste do například do svodidel nebo zbourala dopravní značku. To samé pravidlo platí při poškození obecně prospěšného zařízení, jakým je třeba to na železničním přejezdu. A volat linku 158 máte povinnost i při poškození životního prostředí, například únikem provozních kapalin.
- Ne vždy se řidiči shodnou, kdo dopravní nehodu zavinil. Pak vám nezbyde nic jiného, než nechat rozhodnout policisty.
- Máte podezření, že je druhý řidič pod vlivem alkoholu, nebo omamných látek? Na nic nečekejte a volejte.
Kdy policii volat nemusíte?
V případě, že se nedošlo k žádné situaci popsané výše, a škoda na jednom vozidle včetně přepravovaných věcí nepřesáhla hodnotu 100 tisíc korun (škody se nesčítají). To se ale laikovi odhaduje velmi těžko. Pokud se oprava vozu vyšplhá mnohem výše, může s tím mít pak pojišťovna při pojistném plnění problém.
Bohužel se někdy stává i to, že si viník své doznání v záznamu o nehodě rozmyslí, a bude své údajné pochybení rozporovat. A to už vůbec nemluvíme o situaci, kdy si účastníci na místě slíbí, že spolu nehodu formálně vyřeší dodatečně. Naproti tomu je policií sepsaný protokol o nehodě sázkou na jistotu. I když si na její příjezd možná počkáte.
Pokud už se rozhodnete pro vyřešení nehody bez asistence policie, pak si vše důkladně zdokumentujte. Foťte zblízka i zdálky, pořiďte videozáznam. Ve formuláři pak nevynechte popis místa vzniku nehody, čas, příčiny, průběh a následky, identifikaci účastníků a vozidel.
„Tento záznam musí účastníci nehody podepsat a předat pojistiteli, který by měl plnit pojistné - tedy pojišťovně viníka dopravní nehody. Záznam může mít volnou formu, formulář zákon přímo nepředepisuje, přesto doporučujeme tzv. euroformulář záznamu o dopravní nehodě, který je dobře vozit vždy ve vozidle s sebou,“ radí policisté z Krajské ředitelství policie Pardubického kraje.
Zdroj informací: Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje, Policejní prezidium České republiky
Čtěte také:
- Manuál pro řidiče: Srážka se zvěří vás může stát statisíce korun i střet se zákonem
- „Kvůli kartářce už nesednu za volant,“ svěřuje se Bětka
Nový komentář
Komentáře
Dřív jsem měla vždy na autě jen povinné ručení, teď jsem koupila novější a dražší auto, a tak bych tam chtěla mít i havarijní. Poradíte mi prosím někdo, kde ho sjednat? U které pojišťovny se vyplatí pojištění zařizovat?
Jako mě nedávno na parkovišti odřela jedna paní. Neřeším, může se stát a schová to leštící pasta. Prostě se to rozleští. Ale teda docela mě překvapila reakce té paní. Vylétla z auta jako čertík, začala volat policii, načež jí říkám, že je to zbytečné. Že se prostě nějak domluvíme. A ona na mě, že to by jako nešlo, že já jsem jí tam najela (měla jsem přednost). Tak jsem jí v tom nechala, přijela Policie a paní vysvětlili, že ona fakt přednost neměla. :D Nechápala jsem.