Předvelikonoční půst je čtyřicetidenní období, ve kterém se má dodržovat střídmost nejen v jídle, ale i v životě. Dříve se tato doba dodržovala z mnoha důvodů. Když pomineme církevní význam, který má připomenou život Ježíše, najdeme důvody i ryze praktické.
Jedním z nich bylo třeba i to, že na konci zimy už docházely zásoby a lidé se museli uskromnit. Dalším důvodem, který trvá dodnes, bylo i to, že tělo je potřeba před nadcházejícím jarem pročistit a ozdravit. Strava bohatá na zeleninu a luštěniny, které můžeme konzumovat v neomezené míře, dodá tělu také chybějící energii.
Popeleční středou také začíná příprava na jaro na zahrádkách a zahradách. Za zimou se pomalu zavírají vrátka, i když letos jsme je vlastně ani pořádně neotevřeli. Zkuste s námi proto projít všemi šesti postními nedělemi až k veselému Velikonočnímu pondělí.
Každá postní neděle má své jméno, které napovídá, co je tu danou neděli důležité.
Černá neděle - 1. postní neděle (9. března 2014)
V tento den by měly ženy odložit barevné oblečení a namísto toho se zahalit do černých šátků. Vyjadřují tak svůj smutek z nadcházejícího půstu, podle některých zdrojů také smutek z ukřižování Ježíše.
Dalším názvem této neděle je Liščí. Tento název je odvozený od staré lidové tradice, kdy matky v sobotu v noci uplekly preclíky, které potom rozvěsily po zahradě. V neděli ráno si je na zahradě našly děti, které věřily, že je venku ztratila liška.
A aby těch názvů nebylo málo, můžete této neděli říkat také Pučálka. Název je odvozen od postního jídla, které se připravuje z naklíčeného hrachu.
Chcete si zahrát na lišku a svým dětem připravit na zahradě preclíky? Upečte si je podle receptu, o který se s námi rozdělila Lucie.
Bramborové preclíky
- 350 g polohrubé mouky
- 100 g změklého másla
- 1 vejce
- 100 ml mléka
- 250 g oloupaných vařených brambor
- sůl
- vejce a mák na dokončení
Uvařené a vychladlé brambory prolisujeme nebo nastrouháme a spojíme s mlékem, moukou, máslem, vejcem a solí.
Vypracujeme tužší těsto. Vytvoříme preclíky, které potřeme rozšlehaným vejce a posypeme mákem.
Pečeme v troubě předehřáté na 160 °C, asi 30 minut.
Bude následovat:
2. postní neděle - Pražná
3. postní neděle - Kýchavá
4. postní neděle - Družebná
5. postní neděle - Smrtná
6. postní neděle - Květná
Partnerem rubriky Vaření je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK |
---|
Nový komentář
Komentáře
Trefa:u nas se pust nedrzi.je na stedry den.
wich — #10 opravdový půst měsíc v kuse? nebo jen bezmasý, jak je myšlen tento předvelikonoční?
opravdový půst si teda měsíc neumim představit, zvlášť v létě, kdy furt někde lítáme. Za dva dny bych měla tak nízkej tlak, že bych se plazila po podlaze
Pentlička — #7 I v jídelně se můžeštrochu omezit - například si nenechat omastit brambory, dát si o knedlík míň než obvykle, vodu místo džusu, odřeknout si třeba polévku, kterou máš ráda.. Je-li na výběr z více jídel, můžeš volit to střídmější atd.
nakonec jsem do toho dala i sýr a byly tyčinky k vínu. Pěkný půst.
mno, zítra bych mohla udělat pohanku, dlouho nebyla a z dnešních zbylých brambor zkusit preclíky.
Stravu s převahou luštěnin a zeleniny mám celoročně Některé tradice jsou fajn a učím je i manžela Na nějaký výrazný půst nemám, ale manžel to dokáže táhnout v létě měsíc v kuse
kurfuka — #6 to si myslim aj ja hodne lidi jeste nevi jak by se melo zdrave stravovat
Zajímavý článek, díky, dozvěděla jsem se zase pár nových věcí.
Hezké, miluju staré lidové zvyky. Ale na půst nemám tu správnou pevnou vůli. Taky chodím na obědy do jídelny a tam půst nedodržují.
Dobrý den, škoda, že se dneska tyto tradice tak málo dodržují. Myslím, že bychom byli zdravější národ.
preclíky vypadají suprově, musím je vyzkoušet
gerda — #2 Hřeším dobře, hřeším rád
ale preclíky vypadají dobře, asi zkusím
Moc pěkná tradice. Naši předkové si uměli život obohatit. Přiznám se, že jsem docela zapomněla na Popeleční středu, protože jsem viděla čerstvé jitrnice a tlačenku v obchůdku, kam jsem původně zašla pouze pro kysané zelí. Takže jsem zhřešila já i manžel, ale po dlouhé době jsem ochutnala pravou domácí zabijačku. Snad mi to nahoře odpustí, když jsem jinak docela hodná.
Jé, to je pěkný zvyk, ten jsem neznala. Preclíky na zahradě..