Hlavní město Rakouska – Vídeň – je místo slavné nejen díky telecím řízkům, dortu Sacher, světoznámé delikatese Mozartovy koule, zábavnému parku Prátr, kavárnám, galeriím a muzeím. Jedním z turistických lákadel jsou i vídeňské předvánoční trhy. Vyplatí se za nimi jet několik stovek kilometrů? Jsou opravdu tak výjimečné? Ano, nebo ne? A jestli ne, tak co je pak tím nejžhavějším vídeňským lákadlem?       

 

Vídeň – cizina co by kamenem dohodil

Dostat se dnes do Vídně není žádná extra věda. Za nepříliš vysokou cenu vás tam pohodlně odveze hned několik autobusových dopravců, zvýhodněné jízdenky nabízí i České dráhy a cestovní kanceláře organizují jedno či vícedenní poznávací zájezdy. Ubytování pro dva se snídaní lze sehnat zhruba za padesát euro za noc, jedna jízda metrem stojí jedno euro sedmdesát a existují samozřejmě i zvýhodněné jednodenní, třídenní a týdenní jízdenky. S vyššími cenami počítejte v restauracích a kavárnách, naopak například odborné knihy o umění nebo světové historii jsou v Rakousku k dostání za daleko méně, než za kolik by byly v Čechách, ovšem většinou pouze v německém nebo anglickém jazyce.     

 

 

První prosincový víkend

Poprchává, davy lidí se tísní ve frontě před vídeňskou výstavní síní Albertina. Tento víkend mají poslední možnost vidět výstavu slavného Vincenta Van Gogha, a tak umanutě čekají – klidně i dlouhé hodiny. Všem je zima. Stovky stánků v ulicích nabízejí širokou škálu nepotřebných věcí, které doma ještě nemáte – a nebo máte, ale už jste na to zapomněli. Že nedisponujete hotovostí? Nevadí! Dnes dokonce i pouliční prodejci nabízejí možnost platby platební kartou. K dostání jsou tu pečené kaštany, svařené víno i dozlatova usmažené bramboráčky, také uzeniny všech tvarů a velikostí, smaltované šperky, pletené čepice a rukavice, dřevěné artefakty, vánoční ozdoby, hračky, knihy nebo sošky svatých – vše krásně naaranžováno k potěše očí a ke svodu peněženky. A jestli vám nabídka nestačí, svou vroucí náruč otvírají i všechny velké obchodní domy – ve Vídni začal adventní čas a s ním i tradiční vánoční ždímání bankovních účtů!

 

 

Odpolední vlezlo

Prsty u nohou zebou, kouří se nám od pusy. Kavárny i restaurace v ulicích centra města jsou nabité k prasknutí. Míjejí nás desítky turistických skupin, slepě následují své průvodce s vlaječkami v rukou, hlavně aby stihly všechno oběhnout, za chvilku je tma. Bloumáme od výkladu k výkladu, bolí nás nohy a hledáme onu romantiku, o které se všude tak mluví. Před kostelem Svatého Karla Boromejského si hrají rakouské děti ve vlhké slámě, po kočičích hlavách vídeňského centra tak nějak smutně klapou koňská spřežení, na náměstí Svatého Štěpána ani na Příkopech není k hnutí, tu a tam se mezi turisty objeví super elegantně vyhlížející pár s chrtem na vodítku. Vídeňská elegance asi… 

 

 

Konečně romantika!

Po setmění se náladu města rapidně mění. Z nevrle opršelé sychravé Vídně se stává krásné místo na zemi. Pulzující davy turistů utichají, najednou je člověku uprostřed těch všech lidí dobře. Upíjíme horké svařené víno a procházíme narvané ulice, které ještě před hodinou vypadaly všedně, nudně a šedivě. Vánoční výzdoba velkolepě svítí, kdesi v dálce hrají koledy, na náměstí mezi stánky nacházíme vystavené a malebně nasvícené dřevěné betlémy. Kolem nás to švitoří: němčina, slověnština, maďarština, angličtina i čeština. Hlavně se neztratit!

 

 

Za kulturou do Vídně? Vyrazte na výstavu!

Máte chuť zajet si do Vídně a ke štěstí vám nestačí koukat do barevných výloh a na nabídku stánkařů, která je téměř identická s tou, co najdete v každém větším českém městě (vynecháme-li tedy vietnamské prodejce)? Tak pak neváhejte a vyberte si z množství vídeňských výstav. Vstup se pohybuje okolo 9 euro za osobu, studenti a senioři nad šedesát let mají po předložení průkazu slevu, a vůbec nejde o akce pořádané pouze pro tu nejerudovanější elitu, na kterých se uzíváte do němoty. Naopak! Do vídeňských výstavních síní proudí široká veřejnost. A to nejen proto, že tam nemrznou palce u nohou!

 

 

V Belvederu máte aktuálně možnost vidět originály světoznámých děl Gustava Klimta, Egona Schieleho, Ferdinanda Georga Waldmüllera nebo Oscara Kokoschky. Vynikající expozice klasiků výtvarného umění i soudobých umělců nabízí Leopold muzeum a máte-li chuť na echt současné umění, na koncept a experiment, vydejte se do naproti stojícího Muzea moderního umění – do takzvaného MUMOKu.

 

 

Téměř všechny výstavní síně myslí na rodiny s dětmi, a proto je pro ně připraven speciální interaktivní program, který umožní rodičům v klidu shlédnout výstavu a hravým způsobem pomůže dětem pochopit, proč věnovat pozornost a zájem všem těm nudně vyhlížejícím uměleckým artefaktům.

 

              

 

Sečteno a podtrženo

Spojení předvánoční Vídeň zní sice navýsost krásně, romanticky a exkluzivně, ale nenechte se zmást. Celodenní procházka po přelidněném městě vás vyčerpá a náladu nezachrání ani tuplovaný svařák – cena dvě eura padesát. Naplánujte si raději kulturní program přes den a do víru ulic velkoměsta vyrazte až po setmění, tehdy vám ani ty davy turistů v centru nebudou připadat tak protivné. A co se týče nakupování – nečekejte zázraky. Ceny jsou v Rakousku výrazně vyšší a nabídka je dnes již lehce porovnatelná s tou českou. Ovšem jde-li vám výhradně o luxusní zboží, to ve Vídni najdete a ve velkém, to zase ne že ne.
Reklama