Kamarádka je Eva a narozeniny má 26. prosince. Rok co rok nadávala, že je to nespravedlivé, protože dárky dostane pod stromeček a oslava se nekoná, neboť celé širé okolí má plná panděra ještě z Vánoc.


Ten rok si postavila hlavu, a že prý oslava bude o týden dřív. Přát jí nikdo z pověrčivosti nesmí, ale dárky jsou povinné a oslava bude, že na ni nikdo nezapomene. Pozvala asi dvacet lidí. Kamarád Honza dostal na starost pití. Lítal po marketech a sháněl to, co mu Eva napsala na lístek. Při tom stresu z nakupování přehlédl na semaforu červenou, kterou ale nepřehlédli policisté, a stálo ho to 1000 Kč pokuty. Když dorazil před panelák a začal vynášet kartony pití, zapomněl zamknout auto, čehož využil zlodějíček a s autíčkem i nakoupeným alkoholem mu ujel.


Honza vyběhl šest pater, aniž by čekal na výtah, a už z chodby řval něco o tom, že to byl pěkně debilní nápad dělat mejdlo před Vánocemi, protože on už nebude mít ani na leklýho kapra. Zbytek dne strávil na policejní stanici, kde ho šetrně upozornili, že by si měl asi začít shánět vozítko nové, neboť pátrání bývá většinou neúspěšné... Po prchlivé a nepřiměřené reakci Honzíka na stanici spoutali a musela si pro něho dojet tchyně, neboť manželka právě dlela v porodnici.


Mě pasovala jako žrádelnici, což znamenalo lítání kolem jídla - chlebíčky, chuťovky, obložené mísy a něco „malého" upéct. Dva dny jsem nevylezla z kuchyně. Když jsem dovlekla proviant a vše naaranžovala na stoly a zbytek do lednice, odpadla jsem do křesla a žádala za odměnu něco dobrého k pití. Po pěti minutách relaxu s nohama na stole a panáčkem v ruce jsem slyšela z kuchyně prapodivné zvuky. Už při prvním pohledu by se ve mně krve nedořezal. Eviččin labrador Bárny právě sežral většinu mého dvoudenního snažení. Co nesežral, oslintal. Když jsem navrhovala sežrat Bárnyho, ještě ho Eva bránila. No, psisko mělo plnej pupek a na hosty zbylo jen to, co se dalo do lednice.


Nezbylo než doufat, že se pozvaní hosté doma pořádně nacpou. Hosté se trousili po skupinkách a já jen lítala otvírat dveře. Bylo mi divné, že některé lidi neznám, jiné jen od vidění, ale říkala jsem si, že Eva nejspíš nechtěla nikoho urazit, tak pozvala i další známé. Když se ale do dveří začal sápat smrdutej bezdomovec a tvrdil, že jde taky na mejdan, povolala jsem Evu.


„Hele, kolik jsi vlastně pozvala lidí? Jsme tu jako sardinky a já půlku z nich vůbec neznám. A co ten smraďoch za dveřma? Ten má bejt jako půlnoční překvapení, nebo děláš charitu?"
„Jakej smraďoch? Já myslela, že jsi někoho pozvala ty. Každej přinesl flašku, balíček a popřál mi, tak jsem myslela že jsou pozvaný," šeptala Eva.

Obě jsme na sebe nevěřícně zíraly. Evě při pohledu kukátkem ve dveřích padla čelist. „Ten mi do kvartýru nesmí!! Ráno byl pochcanej u sámošky. Zazdi třeba dveře, ale jeho dovnitř nepouštěj!!" zněl rozkaz. Smraďoch se domáhal vstupu s prstem na zvonku. Při kontrole kukátkem jsem zjistila, že už za dveřmi není sám, ale společnost mu dělá partička výrostků a pár v důchodovém věku. Všichni v rukou láhve a balíčky.

Po odpojení zvonku nastalo bouchání na dveře a nelibost na chodbu vylákala i sousedy. Ti vyhrožovali policií a situace se stávala neudržitelnou. Zařvala jsem tedy směrem do bytu „Lidi!! Kdo vás sem pozval??"


Právoplatně pozvaní ukazovali na Evu a zbytek jeden přes druhého mleli něco o plakátech. „Moment, jaké plakáty?" vložila se do toho Eva.
„No na sámošce, dole na vchodových dveřích a jeden na zídce u popelnic," vysvětloval mladík s nosem, rty i ušima pobitýma piercingem.
„Cóó?? Já nikam žádný plakáty nedávala. A co na nich jako mělo bejt?" vzteky rudla nedobrovolná hostitelka.
„No, že se koná mejdan spojenej s narozeninama. Všichni, kdo se chtějí dobře pobavit, najíst i napít zadara, tak mají v 17 h. přijít sem. Maličkost pro oslavenkyni s sebou. Vstup zdarma," lovil v paměti text mladík.
„No to néé! Já tu živím a napájím darmohlty, který ani neznám. VÉÉN! Večírek končí. Všichni pryč!!!" řvala nepříčetně kamarádka.


Po nesouhlasném mručení a nevybíravých nadávkách se společnost dala na odchod. Byt připomínal holobyt. Nezvaní hosté odešli i se skleničkami a hrnky v rukou, v lednici zbyl jenom česnek a z venku do dveří stále mlátil neodbytný smraďoch. Příjezd policie jsme zaznamenaly až po ránách na dveře a výzvě „Otevřete! Tady policie České republiky".


Rezignovaně jsem otevřela a unaveně zůstala o dveře opřená. Nejspíš jsem budila dojem totální ochmelky, protože mě jeden z policistů odvlekl do obýváku, kde na křesle seděla se zavřenýma očima Eva. Všude se povalovaly flašky, v popelníku hořela prapodivně ubalená cigareta a Eva se třásla a z pod víček jí tekly slzy.

„No ty vypadaj!" zněl komentář strážce zákona. Vezmem je k nám, a až se z toho dostanou, tak to sepíšem."


V tom se Eva začala nekontrolovatelně chechtat a tvrdit, že je v pořádku a že nikam nepojede. Víc se s námi nebavili, odvlekli nás do auta a celou noc jsme strávily na stanici. Potupně zavřené v zajišťovací místnosti, sledované kamerou.

Ranní výslech si nezadal s výslechem drogové mafie.
„Kde berete zboží? Kdo vás zásobuje? Jména těch, co utekli před příjezdem policie?" atd. atd.
Trvalo celou věčnost, než si ověřili, že říkáme pravdu, a z vysílačky se ozvalo: „Nekecaj. Ty plakáty tu fakt visí."


Když jsme dorazily zpět do bytu, nestačily jsme se divit. Puch nás přibil na místo hned po otevření dveří, všude šílenej bordel a na gauči se rozvaloval smraďoch. Jak se tam dostal, nevysvětlil. Po několika hodinách dravého úklidu jsme společně odpadly do křesel. Evin pohled padl na mobil. Blikala tam sms: „Mám od tchyně zaracha, tak jsem ti za sebe sehnal náhradu. Snad někdo přijde a ty si užiješ večer stejně kvalitně jako já ten svůj s tchyní. Pa, Honza. P.S.: Jo, a mám zakázáno s tebou kamarádit. Máš prý na mě špatný vliv!!“

kominice
Tak tomu říkám pomsta od kamaráda. Jen co by mi přišel pod ruku, tak bych ho roztrhla jak hada a udělala z něj čtyři malé do školky. Za všechny vaše problémy s jedním předvánočním mejdanem vám posílám 1500 bodů! Ale pod jednou podmínkou, žádné otevřené party! Potřebujeme mít naše čtenářky on-line a v base počítače s přístupem na net pro vězně určitě nemají. ;)