Sdružení obrany spotřebitelů varuje: V dnešní době je již zaběhnutá praxe, že při nákupech je přímo v obchodě nabízen „výhodný a dostupný“ úvěr. Přitom kdyby spotřebitel zašel do své banky, tak by mohl stejnou částku dostat za výhodnějších podmínek...

darky

Období před Vánoci je většinou spojeno s překotnou nákupní horečkou, ve které mnoho lidí utrácí peníze za věci, které nutně nepotřebují. K tomu nás nutí obecná společenská atmosféra a především reklamy, které velí kupovat co nejdražší dárky. Dopomoci k těmto neuváženým nákupům má co největší výběr úvěrů obecně. Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj - Spotřebitel.net varuje před unáhlenými půjčkami. Zejména by si spotřebitelé měli dávat pozor na nabízené kreditní karty, při jejichž nabízení je proskytovatelem služby ústně zmiňován úrok za jeden měsíc. Zpravidla se jedná o malé částky, které ovšem v konečném důsledku při jejich přepočtení na RPSN, tzv. roční procentuální sazbu nákladů, ztrácí na svém kouzlu. RPSN musí být všude uvedeno a spotřebitel by měl vnímat, že čím je údaj vyšší, tím je pro něj úvěr méně výhodný. Pouze tento údaj nám objektivně ukáže výši nákladů spojených s úvěrem..

V dnešní době je již zaběhnutá praxe, že při nákupech je přímo v obchodě nabízen „výhodný a dostupný“ úvěr, který je však uzavírán s jinou společností než s prodávajícím. Tato společnost zpravidla spotřebitele nezná, a tak mu pravděpodobně neposkytne nejlepší možné řešení. Přitom kdyby spotřebitel zašel do své banky, tak by mohl stejnou částku dostat za výhodnějších podmínek. „Velmi často se setkáváme s případy, kdy prodávající nabízí slevy, pokud bude zboží financováno z úvěru. Zde je třeba přepočítat, zda je v konečném důsledku sleva skutečně slevou. Například, pokud prodávající sleví zboží při nákupu na úvěr o 10 procent a úvěr bude přeplacen o 20 procent, stává se opět nákup za hotové finanční prostředky atraktivnější,“ dodává právní poradce Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj - Spotřebitel.net Miroslav Huml.

Hlavním nebezpečím uzavíráním úvěrových smluv je kumulace úvěrů a s ní spojené nebezpečí neschopnosti splácet, a tím se suneme do „dluhové pasti“, z níž je problém se dostat. Velkým nebezpečím jsou i kontokorentní účty, kdy banky umožňují za nemalé poplatky vyčerpat úvěr až do minusových položek, odpovídající měsíčnímu příjmu spotřebitele. Otevírání těchto úvěrových rámců je poměrně jednoduché a v ČR tuto službu dle vyjádření bankovních poradců využívá více než polovina populace. Pokud spotřebitel nemá žádné jiné příjmy než svůj plat, může být pro něj takový úvěr obtížně splatitelný. Spotřebitel de facto není motivován kontokorent splatit a dluh se pro něj stává samozřejmostí. Přitom se dobrovolně připravuje na poplatcích i řádově o stokoruny měsíčně, což je znát.

Reklama