Vláda dnes schválila novelu školského zákona, kterou předložil ministr školství Ondřej Liška. Podle ní by od nového školního měli například rodiče nově platit za docházku dětí v posledním ročníku mateřské školy.

Novela též ruší omezení nejnižšího počtu dětí v malých školách, usnadňuje získání dalšího výučního listu v novém oboru a upřesňuje podmínky pro uznání zahraničních vysvědčení.

V současné době rodiče platí v mateřských školách za děti jen v prvních dvou ročnících. To by se mělo změnit – podle novely školského zákona by se zpoplatnil i poslední ročník.

Nejde o žádnou novinku. Poslední rok školky se přestal platit za sociáně–demokratické ministryně Petry Buzkové v roce 2005. Její krok se ale minul účinkem, do školek víc dětí ze sociálně slabých rodin nepřilákal. A podle současného šéfa školského resortu zapříčinil jen přetíženost mateřinek.

Novela chce taky do výuky víc zapojit mentálně postižené děti. Přípravný stupeň by měl být nově nejen na základních, ale i na speciálních školách.

Ministr školství Ondřej Liška chce zrušit limit, který určuje minimální počet dětí v malých školách. Pro ty totiž často nedostatek žáků znamenal úplný konec.

Školský zákon, který platí od září 2004, zažil už několik novelizací. Nedávno prezident Václav Klaus podepsal dvě. Středoškoláci podle nich budou v roce 2010 poprvé skládat státní maturitu a na střední školy si žáci budou moci podávat tři přihlášky.

Zdroj: ČT24

Diskuse ke článku byla zakázána. Všem čtenářkám, které se dokážou vyjadřovat slušně, se omlouváme.

Reklama