Jste člověk praktický? To se snadno pozná ve vaší předsíni. Zvlášť u bytů, kde na rozdíl od rodinných domů chybí předsíň, právě těchto několik metrů čtverečních napoví o smyslu majitele pro praktično. Jde totiž o místo, kde je nutné v maximální míře eliminovat nepořádek přinesený zvenku, najít tady prostor pro kabáty, boty a spoustu dalších věcí. A navíc v tomto místě je obzvlášť těžké, když venku zaprší nebo napadne sníh, udržet čistotu.Úklid usnadní správně zvolená podlaha do předsíně. Raději sem kupte tmavší barvu, nebude na ní vidět tolik špína. Z materiálů jsou vhodné tyto materiály: dlažba, přírodní linoleum, některé typy korku, a pokud chcete ušetřit, můžete použít i levnější PVC. Chcete-li dřevo, máte na výběr laminát nebo dřevěné podlahy. Druhý typ má tu výhodu, že pokud se podlaha poškrábe, tak ji lze zbrousit, natřít a opět vypadá jako nová. A jistota, že kamínky a další hrubé nečistoty z bot podlahu v předsíni poničí, je skoro stoprocentní.
K čištění obuvi pomůže také rohožka, která má navíc v předsíni ještě jednu důležitou funkci - odděluje takzvanou špinavou zónu od čisté. Tedy místo, kde se šlape v botách, od toho, kde už je vstup povolen pouze v domácí obuvi. A jak napovídá název špinavá, měli byste se smířit tím, že tady nebude podlaha čistá jako jinde v bytě.


Praktický a jednoduchý by měl být v tomto prostoru i nábytek. Ideální předsíň je taková, kam vejdete, zujete si boty, odložíte kabát, tašku a máte uklizeno. On to není právě dobrý pocit, když k vám někdo přijde na návštěvu, vy mu odeberete věci a mizíte s nimi neznámo kam.
Pokud to prostor dovolí, je lepší zvolit na odkládání kabátu tyč s ramínky než věšáky. Oděvy tak lépe proschnou a méně se mačkají. Pro zavěšení oděvu na ramínko ale potřebujete prostor široký aspoň šedesát centimetrů. Jestliže nemáte tolik místa, přeci jen se budete muset smířit s věšáky. Ale i na háčky můžete zavěsit ramínko s kabátem.
Při výběru nábytku pak dbejte doporučení, že do malých prostorů, tedy i předsíní,  je lépe volit otevřené věšáky a regály než uzavřené nábytkové stěny. Ty tady vypadají příliš robustně. Ale pozor! Věšák na oděvy rozhodně nepatří nad otevřený botník. Jinak bude voda z mokrých kabátů a deštníků stékat  přímo do bot. Ti, co mají chodbu sice dlouhou, ale úzkou, mohou umístit ke kratší stěně skříně, nejlépe vestavěné a až ke stropu. Na dlouhou zeď pak přijdou jen police na kartáče a hřebeny, věšáky a předměty s co nejmenší hloubkou, aby do nich obyvatelé bytu nenaráželi. Přitom prostor, aby tudy člověk mohl pohodlně procházet, by měl být široký alespoň 120 centimetrů.


Nejen z hlediska estetického, ale i praktického nemá u vchodových dveří chybět zrcadlo. Z bezpečnostních důvodů by ale nemělo dosahovat až k podlaze. Doporučuje se zachovat mezi dolním krajem a podlahou aspoň třicet centimetrů místa. Zrcadlo by také mělo být doplněno vhodným osvětlením. Jedno světlo uprostřed stropu rozhodně nestačí. Světlo by na zrcadlo mělo dopadat nejlépe zepředu. Toho dosáhneme, pokud dáme světla na protější stěnu. Jsou-li tam postavené třeba skříně, svítidla lze umístiti na strop blízko zrcadla tak, aby světlo dopadalo šikmo shora.
Velice často najde zrcadlo své místo na dveřích vestavěných skříní. Právě chodby a skříně v nich totiž slouží jako vhodné prostory pro ukládání sezónních věcí, ale i úklidových prostředků. 

ilustrační foto IKEA
Reklama