shutterstock-604128776.jpgFoto: Shutterstock

O spirulině se mluví jako o řase, ale označení řasa není správné! Jde totiž o sinici. Nelíbí se vám představa, že pojídáte sinice? Věřte, že změníte názor.

Název spirulina vznikl kvůli jejímu spirálovitému tvaru. Vlákno sinice je stočené ve šroubovici. Najdeme ji v jezerech nacházejících se v tropických a subtropických oblastech a mluví se o ní jako o jídle budoucnosti. Neroste tedy v moři, jako třeba řasy, které se používají na sushi, ale ve sladkovodních vodách. Nejvíce se pěstují v Japonsku, kde se ve velkém vyrábí jako tablety na podporu imunity. Ty můžeme koupit i u nás. Spirulina obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A, E a karoteny. Významná je především z hlediska obsahu bílkoviny, dokonce se řadí mezi potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin. Vyhledávají ji tedy vegani, kteří musí bílkoviny jinak obsažené v potravinách živočišného původu nahradit jinak.

Mohly bychom napsat i pěkný výčet minerálů, enzymů, obsahuje třeba i buněčné soli, rostlinné živiny nebo fykocyanin, což je modré až modrozelené barvivo, které je důležité při fotosyntéze. Pro člověka je význačné tím, že má pozitivní účinky na ledvinová onemocnění. Snižuje totiž množství toxických látek v ledvinách a zároveň ledviny chrání a přispívá k hojení ran.

shutterstock-1183049458.jpgFoto: Shutterstock

Pojmy s dojmy

Lidé často zaměňují spirulinu za chlorellu, a pravda je, že mají něco společného. Obě dvě rostou v teplých vodách, obě potřebují sluneční svit. Jenže chlorella je řasa a jak již bylo řečeno, spirulina sinice, patří tedy do skupiny bakterií ne rostlin.

Kde se bere modrá barva

Spirulina je zeleno-modrý prášek, který je k dostání třeba i v lékárnách za cenu 100g/100 Kč. Existuje však ještě modrá varianta tohoto prášku, kterou s oblibou přidávají foodblogeři a jiní gastro influenceři například do smoothie bowls. Modrá spirulina však není nic jiného než antioxidační phycocyanin, který je ze spirálky při zpracování odebrán. Laicky řečeno je to jen jeden prvek spiruliny, právě ten, který může za modré zbarvení. Selským rozumem tedy dojdeme k tomu, že kupujete prášek zbavený podstatných živin a za více peněz (50g/ 650 Kč). Pro vysokou cenu se sem tam někteří influenceři napadají, že do svých pokrmů místo spiruliny sypou modré potravinářské barvivo. Není se čemu divit.

Čtěte také:

Reklama