Dnes již v České republice snad neexistuje těhotná žena, která by toto slovní spojení nikdy neslyšela. Porodnictví v posledních letech u nás prošlo velkou změnou. Odborná stránka zůstává standardně na vysoké úrovni, ale nastal vysoký nárůst budoucích maminek, které se o své těhotenství více zajímají již předem, starají se o vše okolo porodu, šestinedělí. Informují se o péči o miminko, o přítomnosti partnera u porodu, a v neposlední řadě i o aktivity určené přímo těhotným. Hlavním zdrojem informací je vybudovaný vzdělávací systém, v němž obvykle přednášejí porodní asistentky a který se nazývá předporodní příprava.

Základem této přípravy je připravit maminku na duševní a tělesné změny, které k těhotenství a pozdějšímu mateřství neodmyslitelně patří. Navíc má za úkol zmírnit, nebo zcela odbourat negativní emoce spojené s porodem, snížit strach z porodních bolestí a minimalizovat obavy o dítě. V neposlední řadě má i značný vliv na získání a posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.

Předporodní příprava bývá rozdělena na dvě části, na část teoretickou a praktickou.

Teoretická část

Vedou zkušené porodní asistentky. Bývá zpravidla rozdělena na několik lekcí. Dozvíte se o výživě v těhotenství a v šestinedělí. Budou vám poskytnuty praktické rady pro budoucí maminky, jako je výbava na miminko, věci, které jsou potřeba do porodnice, co je nutné zařídit ještě v těhotenství, proškolení partnera k porodu a kdy máte jet do porodnice. Porodní asistentky Vám vysvětlí průběh porodu, možnosti v tišení porodních bolestí, průběh kojení a šestinedělí, a to včetně základů péče o miminko.

Praktická část

Obsahuje cvičení, které je pro budoucí maminku velice důležité. Jakoukoliv aktivitu v průběhu těhotenství je nutné vždy konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Intenzitu pohybu zvolte podle toho, zda jste již před otěhotněním cvičila, či nikoliv. Pokud ano, pak lze v aktivitách pokračovat. Pokud ne, pak není těhotenství dobou vhodnou na to, abyste vše dohonila, ale vyberte si takové cvičení, které je vhodné a pro těhotné doporučené. Pokud budete během těhotenství aktivní, věřte, že fyzickou námahu během porodu budete lépe snášet, dokonce některé studie ukázaly, že u maminek, které cvičily, se porody zkracovaly, snížil se výskyt komplikací, které mohly vést k císařským řezům, a ženy se po porodu rychleji zotavovaly. Součástí předporodní přípravy je také nácvik správného dýchání během porodu, účinné používání břišního lisu a pánevního dna, osvojení si porodní polohy, masáže, ukázky úlevových poloh, a v neposlední řadě i relaxace.

Připravené maminky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tímto znatelně ulehčují.

Připravila Lucie Marková, porodní asistentka

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama