Myslím si, že dnes už neexistuje žádná těhotná žena, která by toto slovní spojení nikdy neslyšela. Díky humanizaci porodnictví došlo k velkému nárůstu budoucích maminek, které se o své těhotenství více zajímají, také je zajímá  vše okolo porodu, šestinedělí, péče o miminko, přítomnosti partnera u porodu a v neposlední řadě i aktivity, přímo určené pro těhotné. Jsem moc rád, že je více aktivních maminek a  že dnes mají opravdu dostatek prostředků, jak se o tomto období dovědět co možná nejvíce.

 

Jedním z těchto zdrojů informací je právě předporodní příprava.

 

Základem této přípravy je připravit maminku na duševní a tělesné změny, které  k těhotenství neodmyslitelně patří. Navíc má za úkol zmírnit nebo zcela odbourat negativní emoce spojené s porodem, dále snížit strach z bolesti a minimalizovat obavy o dítě. V neposlední řadě má i značný vliv na získání a posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.

Příprava často bývá rozdělena na dvě části, na část  teoretickou a  praktickou.

 

Praktickou část, tzn. cvičení, které  je pro budoucí maminku velice důležité.

Jakoukoliv aktivitu v průběhu těhotenství je nutné vždy konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Intenzitu pohybu zvolte podle toho, zda jste již před otěhotněním cvičily či nikoliv. Pokud ano, pak lze v aktivitách pokračovat, popř. je modifikovat. Pokud  ne, pak není těhotenství dobou vhodnou na to, abyste vše dohonily, ale vybraly si takové cvičení, které je vhodné a pro  těhotné doporučené.

Pokud budete během těhotenství aktivní, věřte, že fyzickou námahu během porodu budete lépe snášet, dokonce některé studie ukázaly, že u maminek, které cvičily, se porody zkracovaly, snížil se výskyt komplikací, které mohly vést k císařským řezům a ženy se po porodu rychleji zotavovaly.

 

Teoretickou část  vedou zkušené porodní asistentky. Bývá zpravidla rozdělena na několik lekcí.

V jednotlivých lekcích se dovíte něco o výživě v těhotenství a v šestinedělí, praktické rady pro budoucí maminky, jako je výbava na miminko, věci, které jsou potřeba do porodnice, co je nutné zařídit ještě  v  těhotenství, proškolení partnera k porodu, kdy máte jet do porodnice, něco o jednotlivých dobách porodních a jejich průběhu, o bolesti, o kojení, o šestinedělí, o péči o miminko apod.

Součástí předporodní přípravy je také nácvik správného dýchání během prvních dvou dob porodních, účinné používání břišního lisu a pánevního dna, osvojení si porodní polohy, masáže, ukázky úlevových poloh a v neposlední řadě i relaxace.

 

Věřte, že takhle připravené maminky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tímto znatelně zkracují.  

 

Lucie Marková
porodní asistentka

Reklama