antikoncepce

Antikoncepční pilulka je nejrozšířenější spolehlivou antikoncepční metodou ve světě. Nejčastěji užívanou pilulkou je tzv. kombinovaná pilulka, která obsahuje dva ženské pohlavní hormony - estrogen (ve formě ethinylestradiolu nebo estradiol valerátu) a jeden z řady syntetických progestinů.

antikoncepceHormonální antikoncepce vyvolává u dospívajících dívek i zralých žen mnoho otázek. Jak si vybrat tu nejvhodnější, jaký přínos kromě ochrany před otěhotněním očekávat? Čím se jednotlivé hormonální antikoncepce liší? Výzkum v této oblasti přináší mnoho novinek, které uživatelkám hormonální antikoncepce nabízejí nové možnosti.

V letošním roce se na trhu objevila nová skupina antikoncepce, která obsahuje estradiol valerát, jenž se v organizmu mění na přirozený estrogen (estradiol), tedy ten, který se normálně tvoří v ženském těle (vaječnících). První přirozenější hormonální antikoncepcí je pilulka Qlaira. Přirozený estrogen se od ethinylestradiolu, který se v ženském těle netvoří, liší v několika ohledech - rychle se vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává, méně zatěžuje metabolizmus jater a méně podporuje v játrech tvorbu bílkovin, které se podílí na řadě důležitých pochodů v těle, včetně např. srážení krve.

antikoncepceQlaira vyniká mezi ostatními přípravky také svým harmonickým složením, které poskytuje ženám nejnižší možné dávky hormonů potřebné pro udržení výborné antikoncepční spolehlivosti a kontrolu cyklu. Během celého cyklu postupně klesají dávky estradiolu a stoupají dávky dienogestu (moderní progestin, který vykazuje velmi dobrý účinek na sliznici dělohy a tedy výbornou kontrolu cyklu). Každé platíčko obsahuje 28 pilulek, z toho 26 pilulek poskytuje různé dávky buď samotného estradiolu, nebo jeho kombinace s dienogestem, a 2 pilulky obsahují placebo. Žena tedy užívá během 28 dní cyklu každý den 1 pilulku a mezi platíčky nedělá pauzu. V průběhu celého užívání udržuje harmonický režim hladiny estradiolu v normálních - pro ženské tělo přirozených - hodnotách. To může ženám přinést méně nežádoucích účinků vyplývajících z kolísání hladin estradiolu (např. bolesti hlavy, prsou, poruchy nálady).

Pokud máte k hormonální antikoncepci, jejímu užívání a výběru jakýkoliv dotaz, zašlete nám jej prosím do redakce na adresu redakce@zena-in.cz (do předmětu napište prosím „hormonální antikoncepce - otázky") Na vaše dotazy bude odpovídat gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová, odbornice v oblasti antikoncepce.

antikoncepceMUDr. Dagmar Makalová - v Praze provozuje soukromou praxi ambulance gynekologie, porodnictví a dětské gynekologie. Je současnou popularizátorkou gynekologie. Je autorkou a odbornou konzultantkou odborných i populárně naučných publikací, např.: O dospívání a menstruaci, Zánětlivé onemocnění pochvy, Antikoncepce a mladistvá uživatelka, Antikoncepční pilulky.