Jako malá jsem milovala pohádky. Chtěla jsem být princeznou, která bydlí na zámku. Milovala jsem atmosféru hradů a zámků, a tím šla ruku v ruce i historie, kterou jsem chtěla studovat.

Na střední škole jsem měla nejraději dějepis a myslela jsem si, že ho budu studovat i dál na vysoké škole. Bylo to mé velké přání. Ale jak se blížily maturity, a tím i konečné rozhodnutí, co dál, uvědomila jsem si, že historie a dějiny jsou sice moc krásný koníček, ale pro praktický život naprosto nevhodný, a tak jsem se rozhodla studovat jazyky.

Na vysoké škole byla i možnost různých volitelných předmětů, mezi nimi byla i historie, takže jsem ji vlastně úplně neopustila. Dokonce jsem v rámci oboru jazyková a sociokulturní studia měla spoustu praxí a mimoškolních aktivit, mohla jsem si vybrat, na jaké kulturní instituci budu svou praxi vykonávat, a tak jsem se dostala na zámek.

Byla jsem šťastná, moc mě to bavilo, prováděla jsem turisty i v cizích jazycích, bydlela v zámeckém areálu s ostatními průvodci. Byly to naprosto úžasné dva měsíce. Vystudovala jsem obor zaměřený jak na studium cizích jazyků, tak na i na kulturní historii a sociologii. (-.) Pro dnešní život jsou samozřejmě jazyky důležitější, takže má zaměstnání byla založená zejména na znalosti angličtiny a němčiny.

Jako čerstvá absolventka jsem nastoupila jako asistentka do jedné výrobní společnosti, sice jsem používala angličtinu, ale práce mě nebavila. Dělat poskoka a vařit kafe mě opravdu neuspokojovalo. Chtěla jsem víc…

Nyní pracuji jako referentka zahraničního obchodu, jazyky jsou naprosto nepostradatelnou součástí mé práce. Práce mě baví, ale s historií pravda moc společného nemá. Ale kdo dnes dělá práci, kterou si vysnil? To se podle mě podaří málo komu.


Jana


Myslím, že pokud opravdu máte velký sen se něčím stát, dá se za ním jít, anebo to alespoň zkusit.
Reklama