Svoji kůži si lidé natírali už v pravěku. Především tukem se chránili proti větru, slunečnímu záření, ale i hmyzu. Primitivní člověk si obličej i tělo líčil barevnými hlinkami nebo šťávami z rostlin. Ornamenty na kůži ho jednak měly chránit před duchy, vyjadřovaly ale rovněž jeho společenské postavení a příslušnost ke kmeni.
Ve staré Indii používali přípravky k pěstění krásy ženy i muži. Oblíbené byly obklady z různých bylinných šťáv, masti a oleje. Za elixír života bylo považováno kravské mléko, ještě více se ale cenilo mléko mateřské. Velkou pozornost tělesné hygieně a kosmetice věnovali Egypťané. Ti se myli několikrát denně, vždy ráno a večer, a také před každým jídlem. K mytí patřilo očišťování olejem, pískem a sodou. Mýdlo tak jak existuje dnes Egypťané neznali. Tamní krasavice používaly také pleťové masky. Ty byly zhotovené z medu, který byl v Egyptě jako zkrášlovací přípravek velmi populární. Žádná kniha o Egyptě se neobejde bez informace, že se královna Kleopatra koupala v oslím mléce. Na cestách ji prý za tímto účelem doprovázelo celé stádo oslic.
Jak na tom byly s péčí o tělo některé známé starověké národy?
Tak třeba Židé používali hojně nardovou mast, přípravky z myrhy a skořice a do mastí přidávali i víno. Na zjemnění pleti a na zlepšení trudoviny mladistvých používali růžový olej. Féničané si oblíbili obklady ze lnu a křenu, Babylóňané si pro zkrášlení pleti přikládali masky z medu, vosku a obklady z mouky. Peršané odstraňovali skvrny v obličeji mastí z páchnoucího potu ovčí vlny, který byl smíšený s medem. Velkými milovníky lázní a koupelí byli Řekové. Po lázni následovala masáž různými oleji, například z mandlí, datlí, ořechů, sezamu, myrhy, růže, kosatců, narcisů, granátových jablíček nebo šafránu. Masti se připravovaly z loje, vosku, terpetýnu, vepřového i husího sádla. Lázeňství bylo populární i v Římě, kde se stavěly lázně veřejné. Návštěva takových lázní byla i společenská událost – kromě očisty zde lidé nalezli také příležitost k diskusi a filozofování. Lázně měly rovněž léčebný efekt. Lékaři často doporučovali pacientům střídavé koupele v horké a studené vodě, masáže a vtírání olejů do kůže. Žádná vznešená Římanka nemohla ulehnout ke spánku bez pleťové masky na obličeji a krku. Mezi oblíbené přísady masek patřilo chlebové těsto a mléko. Ráno se maska omývala taktéž mlékem – buď kozím, a nebo po vzoru Kleopatry, mlékem z oslice.
Ve středověku už koupání tak oblíbené nebylo, nicméně různé balzámy, parfémy a vonné oleje byly u šlechty velmi populární. Urození lidé nosili u pasu takzvaná voňadla, tedy lahvičky s vůní dováženou většinou z Arábie. Jejich úkolem bylo zakrýt zápach, který se kolem nich při nedostatečné hygieně mohl šířit.
Jen malé zlepšení přinesla renesance. Tehdejší krásky o svoji kůži pečovaly podle staré receptury, v níž hrál důležitou roli lněný olej, voňavá koupel a kosmetické masky. Ty se vyráběly třeba z vaječných bílků a myrty. V baroku se o všeobecnou hygienu mnoho nedbalo. Proto také tady bylo na denním pořádku používání voňavek, vonných bylin, koření, květů a pižmových kuliček. V období rokoka se péče o tělo propadla hluboko dolů. Francouzská královna Marie Antoinetta vyčítala dokonce jednomu svému šlechtici, že si čistí zuby a koupe se. Časté mytí se totiž považovalo za známku kožní choroby.
Historickou procházku po starobylých receptech zakončíme návštěvou u našich předků – Slovanů. Původně se mělo za to, že Slované na hygienu příliš nedbali. Natírali se máslem, které snadno žluklo, takže se jim například Germáni smáli, že se nemyjí a že zapáchají. S nečistotou u Slovanů to ale není tak docela pravda. Například lázně, zvláště parní, byly velmi rozšířené, a to jak mezi šlechtou, tak i mezi prostým lidem. Je ale pravda, že kosmetických prostředků staří Slované mnoho neměli.
Nový komentář
Komentáře
přece jen jsem ráda, že žiji v dnešních hygienických podmínkách
zeva: Líbí se mi to, ale četla jsem reakce na článek o takovém testování a měla jsem chuť někoho zabít. Samé negativní ohlasy, jak to ti lidi můžou dělat, takhle hazardovat se svým tělem, pro peníze všechno, a tak dál. Neskutečné sobectví.
Takový článek už tu jednou byl, ne?
Omlouvám se, nevím proč je to tu dvakrát za sebou
Slyšela jsem, že jsou firmy, které platí dobrovolníkům za otestování výrobků. To mi přijde moc fér, že z toho vypouštějí zvířata. Že je netýrají. Nakonec ta kosmetika je pro lidi, ne pro zvířata. Co myslíte?
http://pes.eunet.cz/zviretnik/clanky/6719_63_0_0.html
Slyšela jsem, že jsou firmy, které platí dobrovolníkům za otestování výrobků. To mi přijde moc fér, že z toho vypouštějí zvířata. Že je netýrají. Nakonec ta kosmetika je pro lidi, ne pro zvířata. Co myslíte?
http://pes.eunet.cz/zviretnik/clanky/6719_63_0_0.html
A taky prý třeba v zemi, kde se to vyrábí to netestujou a mají tam dokonce toho králíčka, ale u nás je pak povinost všechno dovezený přezkoušet. Ale snad už to neplatí, nebo aspoň u těch věhlasných značek jako Clarins a tak...
Používám Niveu tělové mléko a jsem s ní velice spokojená
Taky se přidám....Vichy ne!!!Dostala jsem vzorek v lékárně, použila ho a skončila jsem na kožním. Na krku se mi udělaly fleky a svědilo to jako blázen.
A to jsem ještě nevěděla, že testují na zvířátkách, barbaři. Nemá někdo z vás ten seznam firem? I když v televizi jsem nedavno slyšela, že výrobce řekne, že krém není na zvířatech testovaný, ale tím myslí ten finální výrobek. Ne jednu z jeho fází výroby, nebo složek. Takže takhle lidem vědomě lžou. Taky bych chtěla znát pravdu
Exupery, mas recht, Vichy testuje na zviratech, mam pocit, jestli tu nahodou nektera holcina nedavala odkaz na seznam firem v cesku, ktery testuji a netestuji na zviratech. A Vichy tam byla
Ja zase koukam aby to nebylo testovaný na zvířátcích, čímž si např. u Vichy nejsem jistá. A taky mám radši bylinky. Dřív jsem byla bohatší, takže jsem klidně dala za krém 1200,- (mimochodem je spousta mnohem dražší kosmetiky než Vichy), teď mám dost malo peněz, takže zvítězil Ryor. A co nevidim.... je to mnohem lepší
Jee Vichy nee. To jsem zkusila...ovlivnena reklamou a hotovo, fleky, svedeni, podrazdena plet. Chvili jsem pouzivala LOreál, docela to uslo,ale neni nad prirodni kosmetiku. Welede davam za 1.