shutterstock-1104907424.jpg
Foto: Shutterstock

Mezi další významné problémy patří šedý zákal, který je zodpovědný za 66,2 % případů slepoty u lidí ve věku 50 let a více, glaukom (poškození zrakového nervu) a onemocnění sítnice (diabetická retinopatie, věkem podmíněná makulární degenerace).

Náš zrak však nemusí být nutně poškozen, když se díváte do digitálních zařízení, ale rozhodně to může vést k nepohodlí a napětí. Průměrný člověk každou minutu mrkne 15krát. Když se ale díváme na obrazovky, je to mnohem méně – mrkáme dokonce o polovinu nebo třetinu méně. Následkem jsou pak suché oči, které mohou dokonce pálit. Jde o tzv. syndrom počítačového vidění (CVS).

Odborníci uvádějí, že je nutné si od práce na digitálních zařízeních čas od času odpočinout. Existuje například pravidlo 20-20-20. Po každých 20 minutách, které jste strávili koukáním do mobilu nebo počítače, se na 20 sekund dívejte někam jinam, nejlépe přibližně 20 stop (cca 6 metrů) před sebe.

Účelem je minimalizovat namáhání očí způsobené dlouhodobým oslněním digitálními obrazovkami. Časté přestávky jsou zásadní pro prevenci syndromu počítačového vidění. Toto pravidlo účinně snižuje únavu očí a další problémy, které způsobuje časté a dlouhé dívání se do obrazovky.

Zdroje: Wikipedia/Syndrom počítačového vidění, HealthLine, Americká akademie oftalmologie

Reklama